Wiadomości 19 wrz
Przygotowania do COP24 na ostatniej prostej

fot. COP24

Minister Henryk Kowalczyk odwiedził Katowice, aby ocenić przygotowanie do tegorocznego szczytu klimatycznego COP24.

W trakcie wizyty minister spotkał się z władzami Katowic, przedstawicielami operatora odpowiedzialnego za organizację COP24 oraz służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Rozmowy dotyczyły zarówno organizacji konferencji, zapewnienia obsługi transportowej, jak i bezpieczeństwa delegatów.

Minister środowiska odwiedził również Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które już w grudniu będzie gospodarzem globalnego forum.

Na Terenie MCK odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka, wiceprezydenta Katowic Mariusza Skiby oraz wiceprezesa Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasza Kobierskiego.

"Do szczytu klimatycznego pozostało niespełna trzy miesiące. Przed nami jeszcze wiele pracy, jednak mogę zapewnić, że prace nad odpowiednim zapleczem logistyczno-infrastrukturalnym zmierzają we właściwym kierunku" – powiedział minister środowiska.

"COP24 to wielkie wyzwanie pod względem logistycznym. Bardzo się cieszę, że osoby odpowiedzialne za organizację szczytu posiadają duże doświadczenie w organizowaniu wydarzeń na międzynarodową skalę" – wspomniał minister Henryk Kowalczyk.

Minister Środowiska wspomniał również o kwestiach bezpieczeństwa podczas szczytu.

"W grudniu Katowice odwiedzi 30 tys. delegatów, w tym wiele głów państw z całego świata. Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom to ogromne wyzwanie. Jestem jednak przekonany, że sprostamy wyznaczonym zadaniom" – podkreślił minister.

Szczyt ONZ COP24

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach. W wydarzeniu weźmie udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu.

W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

gift