Wiadomości 17 gru
COP24 na półmetku

fot. Ministerstwo Środowiska

Na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach negocjacje wchodzą w decydującą fazę. Rozpoczęły się m.in. spotkanie wysokiego szczebla dotyczące działań klimatycznych podejmowanych przed 2020 rokiem, w których udział wziął minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Podczas panelu "Podsumowanie ministerialne – wysiłki państw na rzecz łagodzenia zmian Klimatu do 2020 r." minister Kowalczyk przypomniał o dotychczasowym wkładzie Polski za działania na rzecz ochrony klimatu.

Polska może pochwalić się redukcją emisji gazów cieplarnianych dzięki restrukturyzacji przemysłu, wdrożeniu nowoczesnych, niskoemisyjnych technologii, poprawie efektywności energetycznej i racjonalizacji gospodarki odpadami - mówił minister.

Minister Kowalczyk przypomniał jednocześnie, że rośnie świadomość środowiskowa wśród Polaków. W ciągu ostatnich 30 lat widać narastające trend, że Polacy nauczyli się, jak czerpać korzyści ze zrównoważonego rozwoju. Minister środowiska zaapelował też do światowych delegacji obecnych na sali plenarnej, aby podążać ścieżką transformacji, tak, by wywiązać się z celów, do których wszystkie państwa się zobowiązały.

Należy zdać sobie sprawę, że jeśli chodzi o ochronę klimatu to trwa już wyścig z czasem. Dlatego bez względu na wyniki trwających negocjacji wszyscy musimy wzmocnić nasze dotychczasowe działania - powiedział minister Kowalczyk.

Dyskusje i spotkania bilateralne

Na marginesie spotkań wysokiego szczebla w Katowicach na COP24 odbył się również szereg innych wydarzeń i debat, w których resort środowiska reprezentowali minister Henryk Kowalczyk oraz wiceminister Sławomir Mazurek. Spotkali się oni m.in. z delegacjami z Brazylii, Finlandii, Malezji i Rumunii. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim wypracowania narzędzi i metod wdrażania Porozumienia paryskiego.

Wiceminister Mazurek ponadto wziął udział w debatach eksperckich zorganizowanych w pawilonach japońskim i Banku Światowego.

Podczas nich wiceminister środowiska starał się przekonać obecnych na sali słuchaczy, że aby skutecznie przeciwdziałać skutkom zmian klimatu należy realizować skuteczne Miejskie Plany Adaptacyjne, które są obecnie wprowadzane w 44 miastach Polski.

Celem projektu MPA jest ocena wrażliwości miast na zmiany klimatyczne oraz zaplanowanie działań adaptacyjnych dostosowanych do warunków lokalnych. Projekt jest realizowany wspólnie przez Ministerstwo Środowiska i 44 największe miasta w Polsce - podkreślił wiceminister Mazurek. 

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Tagi: COP24
gift