Pompy ciepła i fotowoltaika - czy warto?
W dobie dzisiejszych możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budownictwie jedno- czy wielorodzinnym, mamy do wyboru wiele rozwiązań. Bardzo popularnym źródłem pozyskiwania energii stała się instalacja ogniw fotowoltaicznych.
To popularne rozwiązanie może znacznie zmniejszyć nam wysokość rachunków za energię elektryczną, jednak istotne jest aby dobór odpowiedniej mocy został właściwie obliczony. Najczęstszym błędem inwestorów jest montaż ogniw fotowoltaicznych o mocy 3-4 kWp, które odpowiadają jedynie potrzebom energii elektrycznej i stanowią około 30% kosztów energii dla całego budynku. Największym kosztem utrzymania budynku jest ogrzewanie, które może wynosić nawet około 70% ponoszonych kosztów. Planując zatem instalację ogniw fotowoltaicznych, warto tak zaplanować ich moc aby zrównoważyć energię cieplną- energią elektryczną. Pozwoli to zapomnieć o kosztach nośników energii na najbliższe 10 - 15 lat.
Zamontowanie fotowoltaiki to tylko jeden z elementów do obniżenia lub zniwelowania rachunków za energię. Równie ważny jest dobór odpowiednich urządzeń grzewczych które najlepiej zastosować w połączeniu z tym systemem, tak aby było to jak najbardziej opłacalne. Na tym etapie planowania istotny jest wybór doświadczonej firmy instalacyjnej, która nie tylko zagwarantuje odpowiedni montaż systemów, ale przede wszystkim będzie profesjonalnym doradcą w tym zakresie.
Na dzień dzisiejszy na polskim rynku jest wiele budynków, które wymagają termomodernizacji, gdyż potrzebują dużo energii cieplnej, dodatkowo powstają nowe budynki niskoenergetyczne oraz bardzo popularne staje się budownictwo pasywne. W zależności od tego w jakim budynku mieszkamy, powinniśmy zastosować odpowiednie źródła energii, aby móc się zbliżyć do niezależności energetycznej.
Dla przykładu omówimy zapotrzebowanie na energię budynków o różnej izolacji cieplnej,
ale o tym samym metrażu np; 150 m2.
- Starszy budynek po termomodernizacji, spełniający wymóg 80 kw na 1m2 będzie potrzebował 12 000 tyś kwh energii elektrycznej na rok, tylko do ogrzania budynku jeśli zastosowany zostanie kocioł elektryczny. Dlatego w takim przypadku jedynym sensownym rozwiązaniem stanie się zastosowanie pompy ciepła, ponieważ obniży nam rachunek za prąd do około 4500 tyś kWh rocznie, uzyskując jednocześnie taką samą moc grzewczą, a dodatkowo daje możliwość połączenia z fotowoltaiką.
Natomiast należy pamiętać że przy zastosowaniu kotła czy też mat grzewczych nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia do montowania instalacji fotowoltaicznej.
- Nowy budynek niskoenergetyczny przy tym samym metrażu będzie potrzebował 7000 tyś kWh rocznie do ogrzania budynku przy zastosowaniu kotła elektrycznego. Zastępując go pompą ciepła obniżymy rachunki do 2500 kWh na rok, utrzymując taka sama moc grzewczą.
Musimy też pamiętać, że poza energią cieplną w budynku, potrzebujemy energię elektryczną do takich urządzeń jak pralka, lodówka, podgrzewanie wody użytkowej lub oświetlenie czyli do tak zwanych codziennych potrzeb.
Dlatego właśnie istotne jest aby w budynku zastosować urządzenia, które pobierają mało energii elektrycznej. W konsekwencji będziemy mogli zaplanować instalację fotowoltaiczną o mniejszej mocy, a co za tym idzie zmniejszy to koszt inwestycji.
- Budynek pasywny będzie potrzebował najmniej energii cieplnej w porównaniu do wcześniej prezentowanych. Przy wartości 15 kWh na 1m2, ogrzewaniu matami lub czy kotłem elektrycznym zużycie wyniesie około 2250 kWh na rok. Tylko w przypadku domu pasywnego mamy tak niski koszt ogrzewania bez zastosowania pompy ciepła. Pamiętajmy jednak, że pozostają jeszcze inne urządzenia korzystające z energii elektrycznej, zatem i w tym wypadku warto zastanowić się nad montażem fotwoltaiki.
Instalacja fotowoltaiczna w dobrych warunkach uzyskuje około 1000 kWh rocznie z 1 kW zamontowanej instalacji. Powinniśmy być świadomi, że w okresie zimowym kiedy grzejemy budynek mamy niższą produkcję energii elektrycznej i większe jej wykorzystanie. W dużym stopniu odzyskujemy nadwyżkę energii z okresu letniego po potrąceniu 20% produkcji w przypadku kiedy, nie przekroczyliśmy 10 kW zamontowanej instalacji fotowoltaicznej. Powyżej tej wartości tracimy dodatkowe 10%.
Planowanie na przyszłość, a może już teraźniejszość?
Kiedy instalujemy ogniwa fotowoltaiczne warto pomyśleć docelowo o samochodzie elektrycznym, czy nie przeznaczyć części energii na jego ładowanie, ponieważ z 1 kw zamontowanej fotowoltaiki możemy w zależności od pojazdu przejechać rocznie około 6000 tyś km. Można uznać, że z samej oszczędności na paliwie inwestycja fotowoltaiczna dla potrzeb ładowania samochodu zwróci się nam w okresie około 2 lat.
Bez względu na rodzaj budynku jaki modernizujemy lub budujemy należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe planowanie najbardziej ekonomicznych rozwiązań.
Opierając się na długoletnim doświadczeniu firmy Eko Technology instalującej urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, możemy powiedzieć że w 80% budynkach modernizowanych i nowych najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem do ogrzewania budynku są wysokoefektywne pompy ciepła. Profesjonalny dobór pompy, rzetelnie wykonana instalacja i profesjonalna obsługa to cechy najczęściej doceniane przez inwestorów.
Ze statystyk Daikin wynika, że klienci korzystają najchętniej z pomp ciepła typu powietrze- powietrze i powietrze-woda, których współczynnik energetyczny wynosi minimum A++. Zwracają uwagę na producenta, oraz oczekują od instalatora fachowej i rzetelnej porady.
Największym oczekiwaniem ekonomicznym wśród inwestorów jest uzyskanie niezależności energetycznej oraz jak najkrótszy zwrot inwestycji i co raczej nie dziwi, że obok potrzeby komfortu życiowego jest to jeden z najistotniejszych czynników wyboru odpowiedniego systemu grzewczego do domu.
Autor: Robert Grubski
właściciel Eko Technology / www.ekotechnology.pl
Autoryzowany Partner DAIKIN