Wiadomości 12 wrz 2022
GREE
Pompy ciepła Gree Versati – Inwestycja w lepszą przyszłość

Postępujące zmiany klimatyczne, wzrost cen paliw kopalnianych i coraz większa świadomość ekologiczna Polaków sprawiają, że pompy ciepła szybują w rankingach wzrostów sprzedaży w naszym kraju, a także w całej Europie. Największą popularnością cieszą się pompy ciepła typu powietrze-woda, których sprzedaż w ubiegłym roku - zgodnie z raportem opublikowanym przez PORT PC - wzrosła o 88% w stosunku do 2020 r. Ten sam raport głosi, że było to ponad dziesięciokrotnie więcej, niż w 2017 roku, a patrząc 10 lat wstecz, wzrost był aż 50-krotny.

Pompy ciepła Gree Versati są odpowiedzią na potrzeby Polaków. Firma Free Polska, wyłączny Przedstawiciel marki Gree w Polsce, oferuje obecnie już trzecią generację tych urządzeń opartą o najnowocześniejszą technologię, których sercem jest innowacyjna, dwustopniowa sprężarka rotacyjna, zapewniająca wydajną i niezawodną pracę nawet w skrajnych warunkach. Szeroki zakres temperatur pracy, które dla ogrzewania wynoszą od -25°C do +35°C, a dla chłodzenia od +10°C do +48°C, sprawia, że pompy ciepła Gree sprawdzą się w każdych warunkach polskiego klimatu. Klient, w zależności od potrzeb i dostępnej przestrzeni montażowej, ma do wyboru urządzenia typu Split lub Monoblok. Urządzenie typu Monoblok charakteryzuje się zwartą budową, łatwą instalacją i wymaga montażu jednostki tylko na zewnątrz budynku. Split natomiast posiada szerokie możliwości prowadzenia instalacji i rozmieszczenia jednostek oraz nie wymaga wyprowadzenia instalacji wodnej na zewnątrz budynku.

Czysta energia i energooszczędność

Pompy ciepła Gree Versati to nowoczesne i energooszczędne źródło ciepła, które znajduje zastosowanie w domach i budynkach modernizowanych. To najtańszy i najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania budynków i wody użytkowej. Urządzenia typu powietrze woda, którymi są Gree Versati, czerpią ciepło z otoczenia i wymuszają przepływ ciepła przeciwny do naturalnego. W najprostszych słowach, urządzenie „pompuje” ciepło z zewnątrz budynku do wewnątrz. W trybie ogrzewania pompa odbiera ciepło naturalnej energii środowiskowej jakim jest powietrze zewnętrzne, a potem, dzięki czynnikowi chłodniczemu i odpowiedniemu sprężeniu, przekazuje to ciepło wodzie (medium grzewczemu budynku). Następnie można je wykorzystać do ogrzewania domu i wody użytkowej.

Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że ciepło czerpane z powietrza zewnętrznego jest „darmowe”. Pompa ciepła jest oczywiście urządzeniem, które do swojej pracy potrzebuje energii elektrycznej, jednak pobór mocy jest bardzo niski. Moc elektryczna jest niezbędna do pracy między innymi sprężarki czynnika chłodniczego, wentylatora, czy komponentów elektronicznych. Stosunek uzyskanej mocy grzewczej do pobieranej mocy elektrycznej urządzenia określa współczynnik COP. Im jest wyższy, tym urządzenie jest bardziej ekonomiczne. Przykładowo pompa ciepła Gree Versati III Split 6kW (GRS-CQ6.0Pd/NhH-E) posiada współczynnik COP 5 przy warunkach A7W35 (temperatura zewnętrza 7oC i temperatura wody obiegowej 35 oC). Oznacza to, że przy tych parametrach, dostarczając do układu prąd elektryczny o mocy 1,2kW otrzymujemy moc grzewczą 5kW. Taki wynik jest potwierdzeniem, że pompy ciepła Gree są jednym z najbardziej energooszczędnych rozwiązań ogrzewania budynków. Warto zwrócić uwagę, że urządzenia Gree charakteryzują się najwyższą klasą energetyczną A+++.

Bardzo ważnym aspektem jest również to, że pompy ciepła Gree, czerpiąc naturalne ciepło z otoczenia, nie generują żadnych zanieczyszczeń ani spalin. Stosowanie ich jako źródła ogrzewania realnie wpływa zatem na poprawę jakości powietrza w najbliższym otoczeniu budynku.

Ponadto, wszystkie pompy ciepła Gree pracują z użyciem czynnika R32, bardziej ekologicznego niż wciąż wykorzystywany na rynku R410A. Cechuje go między innymi mniejszy wpływ na efekt cieplarniany.

Kolejnym atutem pomp ciepła jest możliwość połączenia z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki takiej konfiguracji w wyjątkowo oszczędny sposób czerpią całkowicie czystą i naturalną energię ze słońca. To czyni działanie pompy ciepła jeszcze bardziej przyjazne środowisku.

Szerokie opcje sterowania

Użytkownik pomp ciepła Gree Versati ma możliwość ustawienia temperatury wody obiegowej, zadanej wartości temperatury pokojowej lub sterowanie za pomocą termostatu pokojowego.

Inteligentny sterownik posiada standardowo moduł Wi-Fi, który umożliwia zdalne sterowanie pompą ciepła z poziomu aplikacji. Ponadto istnieje możliwość połączenia pompy ciepła z systemem inteligentnego zarządzania budynkiem BMS. Jedną z kluczowych funkcji sterownika jest sterowanie pogodowe. Jest to najbardziej precyzyjny, energooszczędny i wydajny sposób sterowania. Funkcja pogodowa najczęściej współpracuje z regulacją temperatury wody zasilającej. Dzięki niej Versati jest w stanie automatycznie regulować temperaturę podgrzanej wody wypływającej z pompy ciepła w zależności od atmosferycznych warunków zewnętrznych. Im temperatura zewnętrzna niższa, tym pompa ciepła zasila instalację ogrzewania wodą o wyższym parametrze. Precyzyjne ustawienie powstałej w ten sposób krzywej grzewczej pozwala zarówno na utrzymanie wysokiego poziomu komfortu domowników, jak i stabilnej pracy całego układu. Co więcej, pompa ciepła może pracować wówczas praktycznie bezobsługowo.

Wyposażenie pompy ciepła Versati III w tygodniowy harmonogram pracy pozwala z kolei na programowanie automatycznej pracy urządzenia w różnych godzinach i dniach tygodnia, dostosowując działanie urządzenia do najkorzystniejszych taryf energii elektrycznej, umożliwia znaczące ograniczenie kosztów eksploatacji pompy ciepła.

Możliwość integracji z alternatywnymi źródłami ciepła

Pompy ciepła Gree Versati III oferują możliwość zintegrowania z alternatywnymi źródłami ciepła, takimi jak szczytowa grzałka elektryczna (w standardzie dla wszystkich modeli Split), kocioł gazowy, czy instalacja solarna. Dzięki nowoczesnej konstrukcji Versati III jest to szybkie i proste oraz nie wymaga doposażenia w kosztowne i skomplikowane moduły i akcesoria. Modele Versati III mają wbudowane styki sterowania alternatywnym źródłem ciepła.

Wparcie finansowe inwestycji

W związku z intensywną promocją czystych źródeł energii, do których niewątpliwie należą pompy ciepła Gree Versati, zakup i montaż urządzeń może zostać dofinansowany z programów takich jak „Moje Ciepło” i „Czyste Powietrze” lub użytkownik może odliczyć koszt zakupu i montażu w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Warto zwrócić uwagę, że programy są komplementarne pod względem osób, które mogą skorzystać z dofinansowania. Program „Czyste Powietrze” daje bowiem możliwość uzyskania dotacji przez właścicieli modernizowanych budynków, z kolei „Moje ciepło” kierowany jest do właścicieli nowobudowanych domów jednorodzinnych.

Bezpieczna przyszłość

Urządzenia Versati III posiadają Certyfikat Eurovent, nadawany przez niezależny podmiot certyfikujący Eurovent Certification Company. Jest on potwierdzeniem wysokiej jakości i parametrów pracy urządzeń. Dlatego Pompy ciepła Gree Versati III objęte są aż 5-letnią gwarancją, co czyni je liderem na polskim rynku w zakresie długości gwarancji. Zapewnia to użytkownikowi spokój na długie lata i potwierdza wysoką jakość urządzeń Gree.

Firma Free Polska, dbając o maksymalne bezpieczeństwo swoich klientów, prowadzi regularne szkolenia autoryzacyjne dla instalatorów, po których montażyści są w stanie dobrać właściwy model pompy ciepła i jej wydajność, doradzić odpowiedni tryb sterowania oraz poprawnie go skonfigurować, gwarantując pełne zadowolenie klientów i niezawodność pracy całej instalacji. Tylko zakup i montaż pomp ciepła tylko od autoryzowanych instalatorów Gree daje 100% gwarancję i wsparcie producenta.

Pompy ciepła Gree Versati są niewątpliwie inwestycją w lepszą przyszłość, zarówno z ekonomicznego punktu widzenia, jak również w kontekście troski o dobro naszej planety.