Wiadomości 19 kwi 2019
Polski Rejestr Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

12 kwietnia odbyło się kolejne posiedzenie Kapituły Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości, któremu przewodniczył wiceminister Sławomir Mazurek. Laureatami Rejestru są przedsiębiorstwa i inne instytucje wyróżniające się w zakresie zapobiegania powstawaniu zanieczyszczeń u źródeł ich powstawania oraz ograniczania zużycia zasobów w swojej działalności, a także mogące pochwalić się prowadzeniem działań prospołecznych.

W obradach kapituły wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, GIOŚ, GDOŚ, PARP, instytucji nagrodzonych tytułem Lidera Czystszej Produkcji oraz - prowadzącego program Czystszej Produkcji w naszym kraju, w tym system DZE CP - Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji.

Przewodniczący Kapituły w swoim wystąpieniu mówił o znaczeniu powstałego pod auspicjami UNEP/ONZ i działającego od 30 lat Polskiego Ruchu Czystszej Produkcji, który został powołany jako pilotażowy program na poziomie krajowym, od którego uczyły się inne kraje.

Ruch Czystszej Produkcji przyczynia się do realizacji działań z zakresu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, m.in. poprzez swój praktyczny program edukacyjny adresowany do firm – dodał wiceminister Mazurek.

Zaznaczył również duże znaczenie dążenia do GOZ w Polsce, którego kierunki nakreśla powstały projekt polskiej „Mapy drogowej transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Rządowy plan działania w kierunku transformacji gospodarki o obiegu zamkniętym tzw. Mapa drogowa, to jeden ze głównych projektów w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 roku – powiedział wiceminister Mazurek.

Kolejna edycja Rejestru już trwa. Chcesz, aby Twoja Firma też kandydowała do Rejestru? Potrzebne informacje na temat zgłoszeń uzyskasz na tej stronie, lub kontaktując się ze Stowarzyszeniem Polski Ruch Czystszej Produkcji

Więcej informacji

Polski Rejestr Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości

Polski Rejestr Czystszej Produkcji powstał w roku 2002. Jest on ogólnopolskim, dostępnym publicznie wykazem jednostek organizacyjnych wyróżniających się w zakresie realizacji zapobiegawczej strategii ochrony środowiska - Czystszej Produkcji. Aby znaleźć się w tym rejestrze, należy wykazać nie tylko prowadzenie działalności proekologicznej i związanych z nią efektów oraz planów, ale też działalność i plany związane z wywieraniem pozytywnego, szeroko pojętego wpływu społecznego.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji