Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 13 lut 2023
PANASONIC
Polski projekt  doceniony na arenie międzynarodowej w konkursie organizowanym przez firmę Panasonic

fot. Panasonic

Warszawa, 10 lutego 2023 r. - Firma Panasonic, podczas swojego prestiżowego konkursu PRO Awards, wyróżniła niezwykle oryginalne przedsięwzięcie-inwestycję zrealizowaną przez firmę ART-KLIMA dla MIRAI Clinic w Otwocku. Nagrody PRO Awards przyznawane są cyklicznie dla najbardziej rewolucyjnych projektów systemów HVAC+R, w których wykorzystywane są produkty firmy Panasonic.

Zwycięski projekt instalacji oparty był na najnowszych rozwiązaniach w dziedzinie mikrotrigeneracji. Został on stworzony, by spełnić wysokie oczekiwania inwestora, który modernizuje zabytkowy budynek na nowoczesną klinikę medyczną o specjalistycznym profilu.

Zaprojektowane w efektywny, samowystarczalny i przyjazny dla środowiska sposób źródło energii elektrycznej, ciepła i chłodu oparte jest na produktach i rozwiązaniach oferowanych przez firmę Panasonic. Projekt opiera się na współpracy gazowych pomp ciepła GHP z systemem MCHP, który pozwala jednocześnie produkować energię elektryczną i ciepło, a także technologią adsorpcji umożliwiającą wykorzystanie nadwyżki ciepła jako źródła dodatkowego chłodu. Skuteczność układu została dodatkowo podniesiona dzięki zastosowaniu rozwiązania free coolingu w okresie zimowym.

Instalacja pozwoliła na ograniczenie zużycia energii i zapewnienie pozytywnego efektu środowiskowego przy zachowaniu optymalnej stopy zwrotu z inwestycji (ROI). Mikrotrigeneracja cechuje się znacznie wyższą sprawnością niż duży układ trigeneracyjny. Jedną z głównych zalet całego układu jest bezpieczeństwo dostaw energii.

Więcej informacji na temat korzyści wynikających z realizacji w obiekcie kliniki ortopedyczno – chirurgicznej MIRAI Clinic w Otwocku:

PANASONIC