Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 16 gru 2022
Piece gazowe LPG – ekologiczne źródło ciepła

Piece gazowe LPG to ekologiczne źródło ciepła dla Polaków. Choć smog pozostaje jednym z wyzwań cywilizacyjnych to można się z nim mierzyć. Przede wszystkim przez wymianę starych pieców węglowych na kombinację pieców gazowych – szczególnie w przypadku starszych budynków – i pomp ciepła – w nowszych. Dla obu technologii można nadal skorzystać z dofinansowania w ramach rządowego programu Czyste Powietrze.

Piece gazowe są bezpiecznym i ekologicznym źródłem ciepła, a w przyszłości zastosowanie zamiennika w postaci bioLPG zapewni ich zeroemisyjność. Zgodnie z przepisami wszyscy użytkownicy pieców zainstalowanych przed 2030 rokiem będą mogli używać gazu LPG. Choć stopniowo w ich zbiornikach pojawi się identyczny z chemicznego punktu widzenia bioLPG.

Przede wszystkim wymiana pieców węglowych na gazowe LPG przyczynia się do ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i niebezpiecznego benzopirenu o blisko 100%. Warto o tym pamiętać w obliczu nadchodzącej zimy i zawieszenia w Polsce obowiązywania norm jakościowych dla paliw stałych. W ramach projektowanej nowelizacji europejskiej dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą mieć charakter zeroemisyjny. Ponadto źródła energii i ciepła będą musiały wykorzystywać wyłącznie energię odnawialną. Do paliw odnawialnych zgodnie z dyrektywą o odnawialnych źródłach energii zalicza się m.in. biopropan, tzw. bioLPG.

Zalety użytkowania pieców gazowych LPG:

  • Gaz płynny LPG nie podlega pod rozporządzenie o ograniczeniu poboru gazu ziemnego. Potencjalne ogłoszenie stopni zasilania nie wpływa na dostawy gazu płynnego.
  • Gaz płynny LPG można łatwo magazynować – można w dowolnym momencie przed sezonem grzewczym napełnić zbiornik na całą zimę.
  • Obecne ceny propanu grzewczego są wyjątkowo atrakcyjne. Według analiz Ministerstwa Klimatu i Środowiska propan w 2022 r. staniał w relacji do innych paliw, jak pelet, olej opałowy czy gaz ziemny.
  • Gaz płynny LPG pochodzenia kopalnego będzie stopniowo zastępowany biopropanem (bioLPG) produkowanym z odpadów. Paliwem wspieranym przez regulacje europejskie, który ma identyczne cechy fizyko-chemiczne, jak tradycyjny LPG pochodzenia kopalnego.

Ogrzewanie gazem jest przyjazne środowisku

W Polsce jest obecnie ok. 2 mln domów jednorodzinnych w miastach – zwykle z dostępem do energii z sieci – oraz ok. 3,7 mln domów na terenach wiejskich. Około 1,5 mln gospodarstw domowych wykorzystuje starsze piece węglowe, prawdopodobnie połowa z nich jest głównym źródłem smogu w Polsce.

Od 2027 r. nowobudowane budynki użyteczności publicznej, a od 2030 r. wszystkie nowobudowane – w tym mieszkalne – będą prawdopodobnie musiały mieć charakter zeroemisyjny. Źródła energii i ciepła zasilające lokalnie budynki zeroemisyjne będą musiały wykorzystywać wyłącznie energię odnawialną. Co oznacza, że nie będzie dopuszczalne stosowanie paliw pochodzenia kopalnego – ale już np. bioLPG tak. Źródła ciepła zainstalowane przed wejściem w życie projektowanych przepisów będą mogły być nadal eksploatowane.

Źródło: FPP

Tagi: LPG ogrzewanie
Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl