Wiadomości 10 maj 2021
Pakiet VAT e-commerce – kiedy nowa regulacja?

Pakiet VAT e-commerce. Lewiatan chce szybkiego uchwalenia zmian. Eksperci Konfederacji Lewiatan napisali list do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu z apelem o pilne uchwalenie zmian do ustawy o podatku od towarów i usług wdrażających unijne przepisy dotyczące opodatkowania działalności e-commerce.

Nowe przepisy, implementujące pakiet VAT e-commerce, powinny obowiązywać od 1 lipca 2021 r., tj. zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej. Zmiany zawarte w projekcie ustawy mają na celu uszczelnienie poboru podatku VAT w handlu transgranicznym. Ponadto uproszczenie obowiązków związanych z podatkiem VAT dla przedsiębiorstw prowadzących transgraniczną sprzedaż towarów lub usług konsumentom.

To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali sprzedażowych i aukcyjnych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm.

Niedokonanie implementacji tych przepisów we właściwym terminie oznaczać będzie poważne trudności dla polskich przedsiębiorców w prawidłowym rozliczeniu transakcji z kontrahentami zagranicznymi. Jak podkreślają eksperci Konfederacji Lewiatan czasu na uchwalenie ustawy jest już bardzo mało. Ponadto tak istotne zmiany nie mogą być wprowadzane praktycznie z dnia na dzień.

Tagi: biznes finanse
Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl