Wiadomości 19 paź 2020
Danfoss
Ogrzewanie podłogowe a zdrowie

Ponad dwie trzecie Polaków (63,7%) przyznaje, że zdarza się im chodzić boso – wynika z badania opinii publicznej „Boso czy w kapciach – DEVI bada zwyczaje Polaków”*. Wpływ na taką decyzją ma przede wszystkim miła w dotyku lub ciepła podłoga. Stopy stanowią źródło informacji o podłożu. Ich specyficzne właściwości anatomiczne i funkcje ruchowe mają zagwarantować bezpieczne przenoszenie ciała, amortyzację, reagowanie na zmiany podłoża, kierunku i szybkości ruchu – mówi ekspert programu „Boso czy w kapciach – DEVI bada zwyczaje Polaków” dr Halina Szczytnicka, lek med., specjalista rehabilitacji medycznej, chirurg dziecięcy.

Zmęczone, obolałe stopy – 5 objawów, na które warto zwrócić uwagę: 

  • otarcia,
  • bolesne odciski,
  • napuchnięte i obolałe stopy,
  • uczucie zmęczenia,
  • mrowienie w stopach.

Chodzenie na co dzień w twardym obuwiu, zwłaszcza na wysokim obcasie i z wąskimi noskami pozbawia stopy dopływu powietrza. Warto więc zafundować sobie spacer boso, nie tylko podczas urlopu – na plaży czy w ogrodzie, lecz także na co dzień w domu

Chodzenie boso wzmacnia mięśnie i więzadła. Wpływa także relaksująco na stopy, koryguje płaskostopie, odpręża i zapobiega bólom pleców. Bieganie boso łagodzi przeciążenia, na jakie narażone są stopy. Ćwiczenia stóp tj. chodzenie na palcach, piętach czy zewnętrznych krawędziach oraz chwytanie palcami stóp małych przedmiotów, wzmacniają mięśnie podbicia – radzi dr Halina Szczytnicka.

Jak walczyć z „efektem zimnej podłogi”?

W domach i mieszkaniach, gdzie materiały zastosowane do wykończenia i izolacji podłóg nie gwarantują jej ciepła, ma miejsce tzw. „efekt zimnej podłogi”. Stosowane we wnętrzach systemy grzejnikowe wyrzucają ciepło na wysokość głowy, skąd przemieszcza się ono dalej w kierunku sufitu, gdzie pozostaje aż do momentu schłodzenia. Następnie schłodzone opada w dół, co powoduje uczucie zimnego przeciągu w okolicy stóp. 

Zastosowanie w domu lub mieszkaniu systemu ogrzewania podłogowego rozkłada ciepło równomiernie na całej powierzchni podłogi, dostarczając przyjemne ciepło stopom i całemu ciału. System pozwala na stosowanie go jako ogrzewania podstawowego lub pomocniczego w wybranych pomieszczeniach domu i mieszkania.

Wpływ ciepłej podłogi na zdrowie całej rodziny

42,5% Polaków zadeklarowało, że zimna podłoga przeszkadza im w chodzeniu boso po domu. Efekt zimnej podłogi najbardziej doskwiera paniom domu, aż 62,9% z nich odczuwa dyskomfort związany z chodzeniem po zimnym podłożu – pokazały wyniki raportu „Boso czy w kapciach – DEVI bada zwyczaje Polaków”.

Zimne stopy to uczucie dyskomfortu towarzyszące na co dzień wielu Polakom. Ciepłe skarpety, gorąca kąpiel i ćwiczenia w celu poprawienia krążenia często są tymczasową metodą walki o poczucie komfortu i ciepła. Bezpieczną dla zdrowia i samopoczucia domowników temperaturę i wilgotność powietrza zapewnia elektryczne ogrzewanie podłogowe. Systemy ogrzewania podłogowego działają efektywnie pod wszelkiego rodzaju powierzchniami.

Dla kobiet 

Efekt zimnej podłogi w większym stopniu jest odczuwalny przez kobiety niż mężczyzn. Fizjologicznie zjawisko ziębnięcia stóp u kobiet może być wywołane: stresującą lub niepokojącą sytuacją, problemami z układem krążenia lub odmrożeniem – mówi ekspert programu „Boso czy w kapciach – DEVI bada zwyczaje Polaków” dr Halina Szczytnicka, specjalista rehabilitacji medycznej, chirurg dziecięcy. Instalując elektryczne ogrzewanie podłogowe, niwelujemy nie tylko nieprzyjemne uczucie jakim jest fizjologiczne zjawisko ziębnięcia stóp, lecz także rozwiązujemy problem zajmujących miejsce i nieatrakcyjnych wizualnie grzejników. 

Dla alergików 

Wyniki raportu „Boso czy w kapciach – DEVI bada zwyczaje Polaków” pokazały, że co trzeci Polak (33,5%) chodzenie boso uzależnia od czystości podłogi. Podłoże pozbawione czynników alergizujących jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergie. Wykładziny dywanowe, które chronią przez zimnem, mogą gromadzić w sobie pleśń, kurz i roztocza, a to tylko kilka z możliwych zagrożeń. Dobrym rozwiązaniem dla osób podatnych na alergie są panele podłogowe, drewniane parkiety lub wykładziny korkowe, które łatwo utrzymać w czystości. Co więcej, każdy z tych rodzajów podłogi można doskonale ocieplić, stosując elektryczne ogrzewanie podłogowe. Kable czy maty grzejne umieszczone bezpośrednio pod podłogą zapewniają ciepło bosym stopom i przyjemną temperaturę w całym pomieszczeniu a powolny ruch powietrza nie podrywa kurzu. 

Dla dzieci 

Gdy dziecko swobodnie porusza stopami, prawidłowo rozwijają się i pracują jego mięśnie. Chodzenie na bosaka, szczególnie po twardym, mobilnym podłożu powoduje, że stopy mogą wykonać ruch w pełnym, funkcjonalnym zakresie i kompleksowo modyfikują pracę reszty ciała. Prowadzi to w rozwoju do stałego doskonalenia się układu ruchu jako systemu pozwalającemu na bezpieczne, wydolne statycznie i dynamicznie działanie. Pośrednio wpływa na prawidłową grę naczynioruchową, odżywienie stawów, strukturę i uwapnienie kości. Jest to szczególnie ważne w okresie wzrastania, gdy poszczególne elementy postawy tworzą prawidłowe relacje między sobą – dodaje dr Halina Szczytnicka. 

Jak chodzenie boso wpływa na postawę ciała człowieka**? 

Postawa ciała człowieka jest zbiorem cech morfologicznych organizmu zapewniających sprawne, energooszczędne funkcjonowanie. Kształtowanie tych cech determinowane jest przez odpowiednią pracę układu mięśniowego i prawidłowe relacje układu kostno-stawowo-więzadłowego. Nadrzędną rolę regulacyjną pełnią narząd równowagi i wzrok. Koordynacja różnorodnych bodźców na poziomie ośrodków mózgowych, pozwala, w ostatecznym efekcie, na bezpieczne, wydolne statycznie i dynamicznie działanie w swoim naturalnym środowisku i w pozycji wyprostowanej. Udział poszczególnych elementów decydujących o efektywności pracy układu ruchu jest różny, a ich wpływ na sprawne działanie, przekłada się na zmiany w postawie ciała, które zachodzą w okresie wzrastania i w okresie stabilizacji rozwojowej tzn. przez całe życie człowieka. 

Postawa ciała jest systemem stale zmieniającym się, stale się doskonalącym, ale też stale ulegającym regresowi wskutek naturalnego procesu starzenia się, bądź chorób. 

Narząd ruchu doskonali się dzięki dynamice ruchowej ciała. W drodze sprzężenia zwrotnego, prawidłowo realizowane czynności ruchowe będą decydowały o funkcjonowaniu pozostałych układów. Będą regulowały prawidłową grę naczynioruchową, będą decydowały o odżywieniu stawów, strukturze i uwapnieniu kości, będą wpływały na psychofizyczną jakość życia. 

Przy braku zaburzeń neurologicznych i wrodzonych wad anatomicznych, dysponujemy doskonale skoordynowanym systemem działania ruchowego, który ma nam zapewnić prawidłowe funkcjonowanie w pozycji pionowej przez wiele lat. Niestety nic nie jest nam dane raz na zawsze. Funkcje ruchowe pozostają w pamięci wzorca ruchowego w ośrodkowym układzie nerwowym, ale jeżeli nie są realizowane, wtórnie prowadzą do zaników mięśniowych. W miarę upływu lat utrwalają się wtórne deformacje strukturalne w układzie kostno-stawowym. Tworzy się nowa, patologiczna anatomia, bardziej narażona na przeciążenia. Pojawiają się stałe i/lub okresowo nasilające się dolegliwości bólowe. Zmieniają się warunki i możliwości funkcjonowania człowieka. 

Płaszczyzną podparcia i ruchu ciała człowieka jest ziemia. Twarde, mobilne, a więc ułatwiające wykonanie ruchu podłoże, warunkuje zaangażowanie układu ruchowego całego ciała człowieka. 

* PBS DGA dla marki DEVI maj 2010 r.
** Komentarz – dr Halina Szczytnicka, lek med., specjalista rehabilitacji medycznej, chirurg dziecięcy