Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 25 wrz 2020
Brookvent
Nawiewniki okienne – o czym musisz pamiętać przy wyborze?

Zacznijmy od zagadki. Bez czego człowiek nie przeżyje dłużej niż pięć minut? Brawo, zgadłeś! Tak, to powietrze. W ciągu minuty dorosły człowiek, w stanie spoczynku zużywa 7 l tlenu. Kluczowe jest, aby w pomieszczeniu, w którym przebywamy, miała miejsce ciągła wymiana powietrza. Zapewnia ona dostęp świeżego powietrza, które to z kolei wpływa na stan naszego zdrowia i ogólne samopoczucie. W naszych domach za wymianę powietrza w pomieszczeniach odpowiadają nawiewniki okienne, zwane także nawietrzakami okiennymi, wywietrzakami okiennymi lub napowietrzakami okiennymi.

Rodzaje, działanie, cechy i właściwości nawiewników okiennych

Przy wyborze nawiewników do naszego domu istotna jest znajomość sposobu, w jaki działają, ich właściwości i cechy. Czasami warto jest skonsultować się ze specjalistą, dlatego zapraszamy do kontaktu! Nasz zespół fachowców doradzi i wybierze najbardziej odpowiednie dla naszych potrzeb i warunków nawietrzniki. Jeżeli jednak wolicie Państwo dokonać sami wyboru, zapraszamy do dalszej lektury.

Sposób działania i rodzaje nawiewników

Nawiewniki okienne, to niewielkie urządzenia automatyczne. Nie potrzebują jednak do działania zasilania – zatem ich eksploatacja nic nie kosztuje. Rozróżniamy kilka rodzajów nawiewników okiennych m.in. ze względu na sposób montażu. Nawiewniki naramowe – standardowo montowane do stolarki okiennej za pomoca wkrętów na uprzednio wyfrezowanej ramie okiennej. Nawiewniki wszybowe – działają na takiej samej zasadzie jak tradycyjne nawiewniki, ale jego montaż w oknie nie wymaga naruszania ramy okiennej.
Montuje się go pomiędzy ramą okna a szybą redukując jej wysokość. Jednym słowem nawiewnik okienny wszybowy jest wmontowany „w szybę”. Ze względu na sposób działania, wyróżniamy kilka typów nawiewników.

Nawiewniki okienne higrosterowane

Nawiewniki okienne higrosterowane, to nawiewniki, które są regulowane automatycznie. Ich praca uzależniona jest od wilgotności względnej. Wilgotność względna, to z kolei, ilość pary wodnej w pomieszczeniu. W urządzeniu wbudowany jest czujnik, który w zależności od potrzeby reguluje przepustowość szczeliny w nawiewniku. W przypadku kiedy w kuchni gotujemy obiad, zagotowujemy wodę na herbatę, a na sznurkach suszą się świeżo zebrane grzyby, wilgotność względna wzrasta (nawet do 80%). W takiej sytuacji, nawietrzak okienny otwiera się, wpuszczając maksymalną możliwą ilość powietrza z zewnątrz.

Nawiewniki okienne ciśnieniowe

Nawiewniki okienne ciśnieniowe, to takie nawiewniki, w których przepustowość powietrza zmienia się, zależnie od różnicy ciśnień pomiędzy ciśnieniem wewnątrz i ciśnieniem na zewnątrz. Tak jak w przypadku nawiewnika higrosterowanego, w nawiewniku ciśnieniowym, kontrolę nad regulacją przepływu powietrza, sprawuje wbudowany czujnik. Nawiewniki ciśnieniowe wspaniale sprawdzają się, kiedy na dworze występują silne podmuchy wiatru. W takiej sytuacji urządzenie samo się domyka. Nawiewniki okienne ciśnieniowe, nad nawiewnikami okiennymi higrosterowanymi mają tę przewagę, że minimalizują napływ zimnego powietrza do pomieszczeń.

Nawiewniki okienne sterowane ręcznie

Nawiewniki okienne sterowane ręcznie, to jak sama nazwa wskazuje, nawietrzaki, których działanie, w sposób manualny, reguluje użytkownik. Przepustowość strumienia powietrza jest ręcznie ustawiana przez mieszkańców lub użytkowników obiektu. Niestety często dochodzi tu do błędu ludzkiego. Tego typu wywietrznik okienny wymaga regularnej obsługi, o czym często się zapomina. W związku z tym, pozostają one często w pozycji przymkniętej, tym samym praktycznie nie spełniając swojej funkcji.

Właściwości nawietrzaków okiennych

Nawiewniki okienne mają, tak jak już wcześniej zostało wspomniane, za zadanie zapewnić stały dostęp świeżego powietrza do pomieszczenia, nawet jeżeli okna są pozamykane. W Polsce obowiązują w tej materii odrębne przepisy, które narzucają parametry, które nawietrzaki muszą spełniać. Przepisy te, zostały ustanowione, ponieważ stosowanie całkowicie szczelnych okien może spowodować mnóstwo problemów w naszych domach. Do najpoważniejszych z nich zaliczamy powstawanie pleśni i grzybów, które pojawiają się na ścianach w momencie, kiedy wilgotność w pomieszczeniu jest zbyt duża. Tak duża wilgotność powietrza powoduje, że ciężko oddychać, nie wspominając już o konsekwencjach zdrowotnych wynikających z mieszkania, w którym występują grzyby i pleśnie.

Montaż nawiewników okiennych

Nawietrzaki okienne stanowią zazwyczaj element stolarki okiennej, zatem nie musimy kłopotać się ich montażem. Czasem zdarza się, że okna nie mają wbudowanych nawiewników okiennych. W takiej sytuacji, ze względu na komfort mieszkańców domu, należy takie nawietrzaki dokupić i zamontować do wbudowanych już okien. Budowa nawietrzników jest prosta, tym samym ich montaż również łatwo wykonać samemu. W każdym nawiewniku jest czerpnia powietrza (po zewnętrznej stronie) oraz regulatora (części wewnętrznej). Urządzenie powinno być zamontowane na wysokości co najmniej 2 m względem posadzki. Należy wykonać w ościeżnicy otwory zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie zamontować elementy naramowe, najlepiej również kierując się zaleceniami. W razie jakichkolwiek problemów zapraszamy do kontaktu.

Zapraszamy do pobrania nowych katalogów dla nawiewników okiennych:

NAWIEWNIKI OKIENNE I ŚCIENNE

NAWIEWNIKI WSZYBOWE TUNAL