Wiadomości 28 kwi 2021
Największa kopalnia srebra na świecie znajduje się w Polsce

Największa kopalnia srebra na świecie znajduje się w Polsce. Jak wynika z raportu „World Silver Survey 2021”, jednego z najważniejszych raportów rocznych, który publikuje zestawienie największych producentów srebra, KGHM zajął pierwsze miejsce „największych kopalń srebra na świecie”. Ponadto w kategorii „największych producentów srebra” – polski gigant – bryluje na drugiej pozycji.

Przedsiębiorstwo KGHM od wielu lat zajmuje wysoką pozycję w światowej czołówce największych producentów srebra. W ubiegłym roku w raporcie World Silver Survey również zajął 1./2. miejsce. Z kolei w ubiegłym tygodniu portal dedykowany inwestorom Kitco.com informował, że KGHM Polska Miedź jest pierwszym producentem srebra na świecie. Grupa Kapitałowa KGHM w 2020 r. wyprodukowała 1 352 ton srebra.

KGHM jest jednym z największych producentów srebra metalicznego, sprzedaje ten metal szlachetny w postaci gąsek oraz granulatu. Srebro w formie gąsek trafia głównie do instytucji finansowych. Srebro jest dostarczane w formie granulatu do fabryk produkujących materiały do zakładów jubilerskich oraz metalowych produkujących stopy z zawartością Ag.

Kopalnia srebra w Hucie Miedzi Głogów

Produkcja srebra w KGHM odbywa się w Hucie Miedzi Głogów, gdzie od 1993 roku istnieje Wydział Metali Szlachetnych. Powstał specjalnie po to, by odzyskiwać obecne w rudzie miedzi metale szlachetne – srebro i złoto. Znajdują się one w tzw. „czarnym błocie”, czyli szlamie anodowym, powstającym podczas elektrorafinacji miedzi. Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99 procent produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu pakowanego w worki o masie 25 kg. Ponadto w formie gąsek o masie ok. 1000 uncji trojańskich, co wynosi około 31,1 kg.

Tagi: biznes
Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl