Wiadomości 10 sie 2021
Moc klimatyzatora – sprawdź jak dobrać moc klimatyzatora?

W odpowiedzi na pytania naszych Klientów postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące prawidłowego doboru mocy klimatyzatora. Poznajcie najczęściej zadawane pytania.

1. Co się stanie, gdy moc klimatyzatora jest za mała?
Za mała moc chłodnicza w klimatyzatorze sprawi, że urządzenie nie będzie w stanie chłodzić powietrza do żądanej temperatury.

2. Co się stanie, gdy moc klimatyzatora jest za duża?
Przede wszystkim, cena klimatyzatorów wzrasta wraz ze wzrostem mocy chłodniczej urządzenia. Im wyższa moc, tym droższy klimatyzator. Ponadto, nie wykorzystamy w pełni możliwości urządzenia przy jednoczesnej zbytniej eksploatacji podzespołów takich jak: sprężarka inwerterowa. Klimatyzator o zbyt dużej mocy będzie za często się włączał i wyłączał, co spowoduje szybsze zużycie sprężarki. 

3. Jak dobrać moc klimatyzatora do pomieszczenia?
Przyjmuje się dwie metody doboru mocy klimatyzatora typu split do pomieszczenia. Pierwsza metoda to metoda orientacyjna, a druga to metoda specjalistyczna, która obliczana jest w programie komputerowym. Większość firm instalujących klimatyzację dysponuje oprogramowaniem do obliczania mocy chłodniczej.

Aby dobrać moc chłodniczą samodzielnie w pomieszczeniu o standardowej wysokości (2,5m) wystarczy pomnożyć powierzchnię w metrach przez 100. Uzyskany wynik to prawidłowa moc chłodnicza podana w watach.

Wzór: powierzchnia [m2] x 100 = moc chłodnicza [W]

Przykład:
Jaką moc chłodniczą klimatyzatora potrzebuję na pokój 50m2?
Pokój: 50m2
Obliczenie: 50x100 = 5000W (5kW)

W przypadku pomieszczeń o niestandarowych wysokościach np. kamienice lepiej skorzystać z doboru mocy klimatyzatora do kubatury.

Wzór: kubatura [m3] x 40 = moc chłodnicza [W]

Przykład:
Jaką moc chłodniczą klimatyzatora potrzebuję do pokoju 20m2, którego wysokość wynosi 2,7m3?
Pokój: 20m2, wys 2,7m3
Obliczenie: 54 m3 x 40 = 2 160 W

4. Jakie czynniki dodatkowe mają wpływ na dobór mocy klimatyzatora?

  • nasłonecznienie, ilość okien, rolety, żaluzje itp.
  • liczba mieszkańców
  • długość ścian zewnętrznych i wewnętrznych
  • izolacja termiczna
  • wysokość budynku (piętro, parter)

Wszystkie powyższe czynniki mogą wpłynąć na sytuację, w której do dwóch pomieszczeń o tej samej powierzchni mogą zostać dobrane klimatyzatory różniące się mocą chłodniczą. Z reguły instalatorzy decydują się na większą moc w pomieszczeniach, w których okna skierowane są na zachód, w salonach z kuchnią oraz w budynkach o słabej izolacji.

Odpowiednio dobrany klimatyzator zapewni:

  • optymalne koszty eksploatacji
  • pełen komfort użytkowania
  • odpowiednią żywotność urządzenia 

Jeśli już wiesz jaki klimatyzator potrzebujesz to zapraszamy do skorzystania z naszego konfiguratora oraz zakupu klimatyzatora w atrakcyjnej cenie w Twoim mieście.

 

Poznaj klimatyzatory HAIER

Poznaj klimatyzatory AUX

Poznaj klimatyzatory GREE

Poznaj klimatyzatory LG