Wiadomości 23 sie
Mieszkania, przemysł i budowlanka na plusie

fot. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

W Polsce buduje się coraz więcej mieszkań, tak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Dobre informacje dotyczą również dynamiki produkcji budowlano-montażowej oraz dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu – to wskaźniki, które także odnotowały wzrost od początku 2019 roku w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Kilka dni temu GUS podał szybki szacunek wzrostu PKB, według którego w drugim kwartale 2019 roku polska gospodarka urosła o 4,4% w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 roku. Informacje o dobrej sytuacji gospodarczej Polski były komentowane między innymi w mediach niemieckich, gdzie  widoczne jest spowolnienie gospodarcze.

Więcej mieszkań

Dobre dane z GUS płyną również dzisiaj. W ciągu siedmiu pierwszych miesięcy 2019 roku oddano do użytku 110,2 tys. mieszkań, czyli o 10,9% więcej niż przed rokiem. Wzrosła liczba mieszkań oddanych zarówno przez deweloperów, jak i inwestorów indywidualnych. Do użytku oddano też o 60% więcej mieszkań komunalnych, społecznych czynszowych i zakładowych. Łącznie było ich prawie 2 tys. W porównaniu do pierwszych siedmiu miesięcy 2018 roku w analogicznym okresie 2019 roku średnio powierzchnia użytkowa jednego mieszkania wyniosła 90,5 m2.

– To bardzo dobre informacje. Warto podkreślić, że wzrosła liczba inwestorów budowlanych w obu podstawowych kategoriach, zarówno wśród deweloperów, jak i osób fizycznych – mówi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. 

Od początku roku wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. W okresie styczeń–lipiec liczba ta wzrosła o 1,5%.

Najwięcej mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz których budowę rozpoczęto w trakcie siedmiu miesięcy bieżącego roku znajduje się w województwach mazowieckim (odpowiednio 26,9 tys. i 24,2 tys.) oraz dolnośląskim (odpowiednio 17,7 tys. i 15,5 tys.). Natomiast najwięcej mieszkań oddano do użytku w województwach mazowieckim (22,8 tys.) i małopolskim (12,3 tys.).

Mimo bardzo dobrych wyników na rynku budownictwa mieszkaniowego lipiec 2019 roku był nieco gorszy w porównaniu z lipcem 2018 roku pod względem liczby mieszkań oddanych do użytku. W przypadku tego wskaźnika spadek wyniósł 6,5%, co może być spowodowane rosnącymi kosztami materiałów i pracowników.

Rosną przemysł i produkcja budowlano-montażowa

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie Polski przez przedsiębiorstwa budowlane zatrudniające powyżej dziewięciu osób w lipcu 2019 roku była wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 6,6%, a także o 5,8% w porównaniu z czerwcem 2019 roku. W okresie styczeń–lipiec 2019 roku produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 6,8% w odniesieniu do tego samego okresu 2018 roku, kiedy odnotowano wzrost o 21,4%. Przez pierwszych siedem miesięcy 2019 roku wartość robót inwestycyjnych wzrosła o 8% rok do roku.

Jeśli chodzi o produkcję przemysłową, to w lipcu 2019 roku wzrosła ona o 5,8% w porównaniu z lipcem 2018 roku. W porównaniu z czerwcem 2019 roku produkcja sprzedana przemysłu była w lipcu 2019 roku wyższa o 2,8%. O lipcowym odczycie zdecydował przede wszystkim wzrost produkcji odnotowany w przetwórstwie przemysłowym oraz dostawach wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami, rekultywacji.

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście