Wiadomości 2 mar 2021
TAURON
Klasyczne dźwięki ekologicznie nastrojone

TAURON Polska Energia jest mecenasem EKO Koncertów w Filharmonii Śląskiej. Jest to cykl wydarzeń muzycznych, które poprzez swój program oraz inne, towarzyszące im inicjatywy w ramach EKO Sezonu instytucji, pomagają zrozumieć i zachwycić się bogactwami przyrody, jednocześnie przekonując do tego, że warto ją chronić. Szczegółowe informacje o cyklu składającym się z sześciu koncertów, znajdują się na stronie organizatora.

Podczas dzisiejszego koncertu odbywającego się z zachowaniem restrykcyjnych norm sanitarnych, goście filharmonii będą mogli usłyszeć dzieła Felixa Mendelssohna-Bartholdyego: Uwerturę koncertową h-moll op. 26 Hebrydy i IV Symfonię A-dur op. 90 Włoską, a także Sinfonię concertante Es-dur KV 364 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta oraz soliści: Anna Podulka (skrzypce) i Rafał Woźniak (altówka).

Filharmonia Śląska, jako instytucja z ponad 75-letnią tradycją, jest miejscem niezwykle ważnym dla regionu, w którym działa. Co więcej, historia budynku znajdującego się przy ul. Sokolskiej 2 w Katowicach skrywa wiele ciekawostek. Jedna z nich łączy Filharmonię z TAURONEM poprzez postać… Wojciecha Korfantego.

Powiada się, że wielcy ludzie rzucają tak długie cienie, że łączą odległe od siebie epoki. Dobrym przykładem potwierdzającym tę zasadę jest Wojciech Korfanty. W styczniu tego roku odsłoniliśmy ekologiczny mural przedstawiający jednego z największych Ślązaków, Wojciecha Korfantego. Mural zdobi ścianę kamienicy w Zabrzu przy ul. Walek-Walewskiego. Warto wspomnieć, że budynek Filharmonii Śląskiej, w którym odbywają się EKO Koncerty, przed I Wojną Światową, gościł płomiennego mówcę, tj. Wojciecha Korfantego – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia

TAURON wielokrotnie wspierał wydarzenia kulturalne. Na Waweluczy w Raciborzu firma była mecenasem wielkich widowisk. TAURON wspiera festiwal TAURON Nowa Muzyka, który odbędzie się w Katowicach.