gree
Wiadomości 24 kwi
De Dietrich
Katowice zmieniają zasady przyznawania dotacji na wymianę urządzeń grzewczych

fot. Pixabay

To dobra wiadomość dla mieszkańców. Wartość dofinansowania została zwiększona, natomiast skrócony jedynie okres udzielania kolejnej dotacji.

Walka o czyste powietrze to jedno z najważniejszych wyzwań dla Katowic i całej metropolii. Jednym z głównych powodów obecnej sytuacji są kotły węglowe, dlatego to właśnie dotacja dotyczy wymiany tych urządzeń. Miasto dopłaci aż 10 tys. złotych do montażu kotła z podajnikiem na pellet lub pompy ciepła do centralnego ogrzewania. Dofinansowanie będzie pokrywać do 80% kosztów kwalifikowanych. Okres starania się o kolejną dotację skrócono z 10 do 5 lat. 

Nowe założenia mają zachęcić osoby, które przed kilkoma laty wymieniły stare kotły węglowe na nowsze, aby pomyślały o ekologicznych urządzeniach grzewczych. Władze miasta liczą, że dzięki temu uda się namówić mieszkańców na wybór technologii przyjaznej środowisku.

W projekcie zrezygnowano z dotowania zmian systemu ogrzewania na olejowe, gdyż od lat nie składano o to wniosków. Wyłączone zostały także węglowe kotły z podajnikiem na paliwo stałe. Ważną zmianą jest rozszerzenie akredytacji kotłów. Od teraz przyjmowane będą kotły wydane na terenie całej UE (a nie tylko przez polskie instytucje, jak było dotychczas).