Wiadomości 17 paź
Już teraz przygotuj klimatyzację, wentylację i ogrzewanie w Twoim biurze  na sezon zimowy

Choć o klimatyzacji czy systemach wentylacji myśli się głównie latem, zima jest niemniej istotna. Dotyczy to zarówno przygotowania, jak i użycia rozwiązań odpowiedzialnych za dystrybucję odpowiedniego powietrza.

Dzieje się tak szczególnie w biurze. Pomieszczenia, w których pracownicy spędzają osiem, lub więcej godzin (to przecież połowa aktywnego dnia!), muszą być przystosowane do tego, by we wnętrzu była optymalna temperatura. Na co zwrócić uwagę przygotowując wnętrza do sezonu zimowego?

Klimatyzacja w zimie? Warto!
Klimatyzacja powszechnie kojarzy się wyłącznie z ulgą podczas upału. To błąd. Klimatyzacja świetnie sprawdzi się również zimą, kiedy we wnętrzu trzeba zapewnić wyrównaną, oczekiwaną temperaturę. Nad standardowymi grzejnikami ma jedną przewagę – łatwość dostosowania poziomu ciepła do konkretnych wymagań. Podczas gdy kaloryfer bywa poza kontrolą, klimatyzacja daje pewność, że praca w biurze odbywa się niezmiennie w tej samej temperaturze np. 21 stopni niezależnie od pory roku. Warto zwrócić uwagę na efektywność. Praca w nadmiernie wysokiej temperaturze – o co stosunkowo łatwo w przypadku np. starszych grzejników lub braku kontroli nad dostarczonym ciepłem – jest pod tym względem gorsza.

Przygotowanie klimatyzacji do pracy w biurze zimą wymaga podobnych aktywności jak w przypadku lata. Zima nie zmienia faktu, że należy ją oczyścić z pyłów, bakterii czy kurzu. Jeśli nie została odpowiednio przygotowana wcześniej, musi przejść zabiegi konserwacyjne – np. odgrzybianie. Charakterystyczny zapach zgnilizny wydobywający się z wnętrza to znak, że już dawno minął czas, gdy powinno dojść do konserwacji układu wentylacyjnego. Odgrzybianie, jak i cała konserwacja klimatyzacji ma szczególnie duże znaczenie w biurach, w których klimatyzacji używa się przez cały rok. Intensywność idzie tu w parze z większym ryzykiem zabrudzeń.


Wentylacja w biurze – zadbaj o przebieg powietrza
Niemniej istotna jest konserwacja innych systemów wentylacji. Rozwiązania stosowane w biurach oparte są często na kanałach rozprowadzających powietrze z zewnątrz do poszczególnych pomieszczeń. Aby wentylacja w biurze działała prawidłowo, a przepływ powietrza był swobodny, należy zwrócić uwagę przed zimą m.in. na kratki wentylacyjne. Te nie powinny być zasłonięte lub w żaden sposób ograniczone. Dopływ powietrza musi być w pełni bezproblemowy. Warto też – jeśli nie ma bezpośredniej dystrybucji do środka – o wnikanie powietrza do konkretnych pomieszczeń. Wystarczą do tego np. podcięcia lub tuleje wentylacyjne.

Prawidłowa wentylacja zimą ma bardzo duże znaczenie dla własnego bezpieczeństwa.
Nadmierna szczelność i zabezpieczenie każdego elementu, przez które może wnikać chłód, to podstawowy błąd – przygotowanie biura do sezonu grzewczego powinno uwzględniać sprawdzenie przebiegu powietrza.

Im większa będzie szczelność pomieszczenia, tym mniejsza okazuje się skuteczność wentylacji. Kluczowa jest tu równowaga – taki system wymiany powietrza, by nowe swobodnie zastępowało już to, które pozostaje nieświeże. Dotyczy to m.in. biur zabudowanych – bez możliwości np. swobodnego otwierania okien i ograniczonych do systemów wentylacji mechanicznej.

Zweryfikowany grzejnik przed zimą
Rozpoczynający się sezon zimowy to również czas na przygotowanie instalacji grzewczej. Układy stosowane w biurach wymagają podobnych zabiegów jak domowe – to m.in. dokładny przegląd i konserwacja lub regulacja. Pozwoli to wyeliminować ewentualne usterki i zapobiegnie potencjalnym uszkodzeniom zimą. Warto zweryfikować ogrzewanie w biurze pod kątem drożności kaloryferów, prawidłowego ciśnienia czy szczelności grzejników. Sprawdzenie grzejników jeszcze przed uruchomieniem obiegu ciepła pozwoli uniknąć problemu zapowietrzenia i nieprawidłowego działania kaloryfera.

Carline

Carline http://carline.com.pl

Firma Carline od ponad 20 lat specjalizuje się w wykonawstwie i projektowaniu systemów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, grzewczych (w tym pomp ciepła) przeciwpożarowych (tj. oddymiania) zarówno dla klientów prywatnych jak i biznesowych. Nasza oferta zawiera projektowanie, doradztwo techniczne, realizację oraz serwis zarówno tych prostych jak i najbardziej zaawansowanych systemów.