LG THERMA V R32 Monobloc - STAR of the month
Wiadomości 31 sty 2020
Jakość powietrza w Polsce. Czyli jak technologie mogą walczyć ze smogiem

Wśród 20 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast aż 16 leży w Polsce. W ubiegłym roku w Krakowie dopuszczalny poziom zapylenia przekroczano przez 188 dni. Problem jakości powietrza w miastach częściowo jest związany z ruchem samochodowym. Przyczyną są wzbijany przez samochody pył z jezdni, nieefektywna jazda powodująca zwiększone spalanie oraz mikrocząsteczki pochodzące z hamulców i innych części konstrukcyjnych.Do redukcji emisji spalin i poprawy jakości miejskiego powietrza mogą przyczynić się nowoczesne technologie.

Rosnąca presja motorem zmian
Wzrasta społeczna świadomość dotycząca ochrony środowiska i wpływu smogu na zdrowie. Kampanie edukacyjne na temat zmian klimatycznych, głośne protesty i dyskusje w mediach skłaniają wielu do wybierania firm korzystających z ekologicznych rozwiązań. Działania na rzecz ograniczenia emisji, poza aspektem wizerunkowym, mają też coraz częściej związek z przepisami.

W ubiegłym roku, w ramach dążenia do poprawy jakości powietrza, Londyn wprowadził strefę niskiej emisji. Pojazdom poruszającym się w śródmieściu grożą wysokie grzywny, jeśli nie spełniają określonych norm. Podobne strefy wprowadzono także m.in. w Brighton, Nottingham, Oxfordzie i Glasgow. Stanowi to wyzwanie zwłaszcza dla firm posiadających duże floty pojazdów.

Złe nawyki i brak kontroli przyczyną spalin
Na emisje spalin wpływa m.in. nadużywanie biegu jałowego przez kierowców, którzy zostawiają włączony silnik np. podczas załadunku czy postoju. Prowadzi to do marnowania dużych ilości paliwa oraz niepotrzebnego zanieczyszczania powietrza, zwłaszcza w przypadku ciężkich pojazdów. Na spalanie wpływa też styl jazdy (gwałtowne hamowanie i przyspieszanie) oraz stan techniczny pojazdu.

Wystarczy awaria jednej świecy, aby zmniejszyła się moc silnika i przyspieszenie, a to prowadzi do nadmiernego zużycia paliwa. Zużyte świece zapłonowe, hamulce, paski klinowe czy wadliwy czujnik tlenu mogą z kolei prowadzić do emitowania większej ilości trujących substancji. Stąd tak ważne są zalecenia dotyczące rutynowych przeglądów, które pozwalają utrzymać flotę we właściwej kondycji.

Technologie z korzyścią dla środowiska
Nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą pomóc efektywniej wykorzystywać zasoby. Inteligentne platformy i aplikacje z zakresu telematyki monitorują zachowanie kierowców na trasie, a także stan pojazdów oraz terminy przeglądów. Analizują zbierane dane i automatycznie wysyłają powiadomienia, gdy zbliża się termin przeglądu lub wykryta zostanie usterka.

Technologia wykorzystująca sztuczną inteligencję pomaga też wybrać najlepszą trasę i zaplanować przydział zadań. Dzięki temu floty są w stanie wykonać taką samą liczbę zadań przy użyciu mniejszej liczby pojazdów, a co za tym idzie zmniejszają swój ślad węglowy. Aplikacje pomagają też w redukcji zużywanego papieru. Umożliwiają tworzenie oraz przeglądanie formularzy i dokumentów na telefonie czy tablecie.

Ślad węglowy
Posiadanie rentownej floty pojazdów oraz zmniejszanie śladu węglowego było dotąd dużym wyzwaniem. W przypadku wielu firm wręcz się wykluczało – podkreśla Sebastian Bazylak, marketing manager w firmie Verizon Connect. Natomiast technologie telematyczne nie tylko podnoszą wydajność bez konieczności inwestowania w nowe samochody. Ale też pomagają w redukcji zużywanego paliwa i kosztów konserwacji pojazdów. Poza silnymi argumentami biznesowymi dostarczają także tych z zakresu ekologi. Umożliwiają zmniejszenie wpływu transportu na środowisko oraz poprawę powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Tagi: smog