Systherm - baner sierpien 2021
Wiadomości 8 lip 2020
ABB
Infrastruktura do ładowania dla zeroemisyjnej dystrybucji żywności

fot. ABB

ABB dostarczy infrastrukturę do ładowania firmie ASKO, która jest największą hurtownią spożywczą w Norwegii. ASKO chce, aby do 2026 roku jej proces dystrybucji żywności był zeroemisyjny.

Obecnie firma codziennie korzysta z floty ok. 600 samochodów ciężarowych. ABB pomoże ją zelektryfikować, tworząc wydajną infrastrukturę do ładowania. Pierwsze ładowarki dużej mocy ABB HVC 150C (150kW) są już wykorzystywane w centrum dystrybucyjnym ASKO w Oslo. Dotychczas ładowały one dwie ciężarówki elektryczne Scania. Wkrótce liczba stacji do ładowania, jak i ładowanych pojazdów się zwiększy.

– Jako firma chcemy być neutralni dla klimatu. Oznacza to, że koncentrujemy się nie tyko na zasobach odnawialnych, ale i efektywności energetycznej. Wiąże się to również z tym, że musimy mieć odwagę zainwestować – mówi Svein Sollie, dyrektor ds. transportu w ASKO.

Jego firma jest pionierem w Norwegii jeśli chodzi o wykorzystanie e-ciężarówek. Zaczęło się w Oslo, w 2016 roku, od przebudowanej ciężarówki dostarczonej z Holandii. Na początku 2020 r. uruchomiono w Trondheim cztery napędzane wodorem samochody ciężarowe Scania o masie całkowitej 26 ton i zasięgu 500 kilometrów. W kolejnym etapie w stolicy Oslo pojawiły się akumulatorowe samochody ciężarowe Scania z logo ASKO o ładowności około 10 ton i zasięgu do 120 km (ASKO zamówiła w sumie 55 takich pojazdów). Firma, jako pierwsza w Norwegii, będzie wykorzystywać też 10 pojazdów Tesla Semi trucks o zasięgu do 800 km.

Jednak nie tylko o ciężarówki chodzi. Jak dodaje Marius Aarset, dyrektor techniczny w ASKO, w zakresie infrastruktury do ładowania firma poszukuje rozwiązań elastycznych, uwzględniających również takie potrzeby jak ładowanie elektrycznych wózków paletowych czy systemów chłodniczych w centrach dystrybucyjnych. W tworzeniu nowej infrastruktury trzeba wziąć pod uwagę również działanie ogniw słonecznych w poszczególnych lokalizacjach i takie kwestie jak szczytowy pobór energii oraz przewidywanie zapotrzebowania na energię. – To najbardziej ambitny projekt rozwoju floty zeroemisyjnych pojazdów ciężarowych, jaki widziała Norwegia – uważa Frank Muehlon, dyrektor biznesu elektromobilności w ABB.

– W zakresie elektryfikacji transportu dostarczamy rozwiązania niezawodne i dopasowanie do potrzeb klienta. Mówimy o takich priorytetach jak innowacyjność i zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko, ale na końcu zawsze jest użytkownik i jego potrzeby. W przypadku całych flot pojazdów bardzo pomocne są technologie cyfrowe, które pozwalają na zdalny monitoring, serwis i zarządzanie infrastruktura do ładowania. Pozwala to zaoszczędzić czas, ale też minimalizować koszty – dodaje Katarzyna Sobótka-Demianowska, dyrektor ds. rozwoju rynku elektromobilności w ABB w Polsce.

Stacje do ładowania pojazdów elektrycznych ABB wykorzystują platformę ABB Ability™ z szeregiem rozwiązań i usług cyfrowych.

ABB jest światowym liderem w dziedzinie infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. Firma oferuje pełen zakres rozwiązań do ładowania i elektryfikacji samochodów, autobusów (elektrycznych i hybrydowych), jak również dla statków i kolei. ABB weszła na rynek ładowania pojazdów elektrycznych w 2010 roku. Do tej pory sprzedała ponad 14 000 szybkich ładowarek prądu stałego w ponad 80 krajach. Niedawno firma otrzymała wyróżnienie Global E-mobility Leader 2019 za swoją rolę we wspieraniu i promowaniu rozwiązań zrównoważonego transportu.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Wzbogacając produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych o oprogramowanie, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 110 tys. utalentowanych pracowników w ponad 100 krajach, którzy kontynuują ponad 130‑letnią historię ABB. www.abb.com

ABB

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście