Wiadomości 6 mar 2018
GstarCAD w pracy architekta

Oprogramowanie CAD jest niezbędnym narzędziem w pracy architekta. Decydując się na konkretne rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które zadecydują o komforcie oraz przebiegu pracy projektowej. Program GstarCAD został opracowany, aby umożliwić projektantom z każdej branży szybkie i skutecznie tworzenie dowolnych projektów. Dzisiaj sprawdzimy, w jaki sposób może wspomóc pracę współczesnego architekta.

Interfejs GstarCAD

Podczas edukacji na studiach, architekci przyzwyczajeni są do środowiska AutoCAD. Specyficzny układ palet, narzędzi oraz funkcji, przyzwyczaja nas do jego użytkowania w dalszej pracy projektowej. W przypadku pracy w GstarCAD, nie odczuwa się różnicy w użytkowaniu. Po zmianie menu na styl wstążkowy, już po chwili zapomina się, że pracujemy w innym środowisku niż dotychczas. Dzięki temu, nie musimy uczyć się programu od podstaw. Komendy oraz skróty dostępne w GstarCAD, również działają analogicznie jak w AutoCAD.

Najważniejsze funkcje GstarCAD

Najważniejsze funkcje dla architekta to te, które pozwalają na zaoszczędzenie czasu przy powtarzalnych modułach np. w przypadku rzutów oraz obliczaniu i katalogowaniu wymiarów. Dzięki temu  podczas pracy nad dowolnym rysunkiem,  dokumentacja techniczna tworzona jest automatycznie. W GstarCAD 2018 w tym przypadku należy wyróżnić :

  • Nowe opcje tworzenia szyku : opcja umożliwia tworzenie kopii obiektów, w wybranym przez użytkownika porządku, np. biegunowym czy względem ścieżki.
  • Funkcja wiele: funkcja pozwala na powtarzanie danej komendy bez konieczności jej ponownego wprowadzania.
  • Automatyczne warstwy: dzięki temu poleceniu, program przypisuje odpowiednie komponenty o tych samych właściwościach do konkretnej, przyporządkowanej warstwy. Upraszcza to proces porządkowania pliku oraz odseparowania wybranych elementów znajdujących się na warstwie.
  • Tabela powierzchni: Po zastosowaniu komendy, program automatycznie zlicza obszar zamkniętych powierzchni oraz eksportuje wyniki do tabeli w obszarze rysunku. Całość dokumentacji znajduje się na jednej rzutni, dzięki czemu projekt jest czytelny i kompletny w jednym formacie.
  • Podgląd polecenia: umożliwia podgląd w przypadku polecenia, dotyczących edycji pliku jak kreskuj czy tnij. Pozwala przewidzieć efekt przed zastosowaniem a tym samym wybrać najlepsze rozwiązanie i uniknąć ewentualnych pomyłek, które zabierają czas.

Nakładki branżowe

Nakładki branżowe usprawniają pracę na plikach w konkretnej dziedzinie projektowania. W przypadku architektury, program GstarCAD umożliwia pracę na kilku z nich. Są to :

  • CADprofi Architectural to nakładka wspomagająca tworzenie rysunków budowlanych, rzutów oraz elewacji. Umożliwia: rysowanie ścian wielowarstwowych, wstawianie okien, drzwi, wymiarowanie architektoniczne, tworzenie opisów oraz wykorzystywanie obiektów z obszernych bibliotek wyposażenia wnętrz. Możliwe jest również tworzenie rysunków elewacji. Wyróżniającą cechą programu jest możliwość projektowania planów ewakuacyjnych i planów BHP.
  • Seria CP-Symbols Architectural to zestaw bibliotek symboli i obiektów dla użytkowników GstarCAD, które wspomagają  tworzenie projektów architektonicznych. CP-Symbols Architectural składa się z 5 bibliotek: Stolarka budowlana, Wyposażenie wnętrz, Symbole i oznaczenia, Plany ewakuacyjne i bhp, Diagramy i schematy blokowe. Każda z tych bibliotek może być nabyta osobno, jako seria lub w pakiecie CP-Symbols Suite.
  • e-CAD to zestaw narzędzi dla GstarCAD, który przyspiesza i ułatwia projektowanie konstrukcji stalowych, żelbetowych i drewnianych, w oparciu o najnowsze wytyczne z Polskich i Europejskich Norm.
  • MCAD to profesjonalne nakładki do GstarCAD  wspomagające tworzenie projektów w branży budowlanej. MCAD składa się z 6 modułów: MBASE, IFO, MPLOT, MZELB, MSTAL, MABCin.
  • APLUS rozszerza możliwości GstarCAD, dodając technologię BIM, obszerną bibliotekę czystych bloków DWG. Nakładka APLUS jest  wykorzystywana już w ponad 100 biurach architektonicznych w Polsce.

Pobierz GstarCAD

Pobierz i przetestuj bezpłatnie możliwości programu GstarCAD.

Tagi: GstarCAD