gree
Wiadomości 22 maj
Ventia
Gdzie zamontować klimatyzator ścienny w pomieszczeniu?

Właściwe umiejscowienie klimatyzatora ściennego w pomieszczeniu ma ogromny wpływ na poprawną i bezawaryjną pracę urządzenia. Zapobiega przeziębieniom i bólom mięśniowym, które są efektem nawiewu chłodzonego strumienia powietrza bezpośrednio na strefę przebywania ludzi.

Wybierając lokalizację jednostki wewnętrznej, należy zwrócić uwagę na to, aby urządzenie było oddalone od źródeł nadmiernych zysków ciepła oraz bezpośredniego promieniowania słonecznego. Unikać należy również źródeł pary wodnej i wilgoci. Pozwoli to na pełne wykorzystanie wydajności klimatyzatora i zapewni równomierne chłodzenie całego pomieszczenia, bez straty mocy na jego osuszanie.

Przed jednostką wewnętrzną nie powinno być żadnych przeszkód w postaci przegród, mebli czy zasłon, tak aby nawiewane powietrze bez zakłóceń rozpływało się po pomieszczeniu. W takim wypadku zimne powietrze swobodnie miesza się z ciepłym w pobliżu sufitu i wolno opada ku podłodze. Jednocześnie należy zadbać o to, by strumień chłodnego powietrza nie był kierowany bezpośrednio na osoby przebywające w pokoju. Uczucie chłodnego przeciągu powoduje dyskomfort. Zbyt chłodne powietrze podnosi ryzyko przeziębienia. Istotną kwestią jest również minimalizacja poziomu dźwięku emitowanego przez klimatyzator. Dlatego trzeba zwracać uwagę na parametr, jakim jest poziom ciśnienia akustycznego jednostki wewnętrznej i unikać instalowania klimatyzatorów zbyt blisko miejsc odpoczynku, np. łóżka w sypialni.

Na rynku można znaleźć producentów, którzy w sposób szczególny kładą nacisk na niski poziom emitowanego hałasu. Podsumowując, dobrze wybrana lokalizacja klimatyzatora ma wpływ na niezawodność jego działania i podnosi komfort użytkowników.

Autor: Magdalena Kruszniewska

Ventia