gree
Wiadomości 2 cze
ROCKWOOL
Fasada wentylowana – co musisz o niej wiedzieć?

fot. ROCKWOOL

Fasada wentylowana to rozwiązanie, które w budownictwie stosowane jest już od wielu lat. Do tej pory było to głównie budownictwo biurowe, hotelowe czy też przemysłowe, obecnie jednak coraz częściej tego typu elewacje stosuje się także w budownictwie mieszkaniowym. Czym charakteryzuje się taka fasada i jakie korzyści daje jej zastosowanie?

Czym jest fasada wentylowana?

Fasada wentylowana to system powłoki elewacyjnej ze szczeliną powietrzną występującą pomiędzy warstwą termoizolacji a okładzina zewnętrzną. Ściana zewnętrzna zbudowana w tym systemie składa się z czterech elementów. Pierwszym jest ściana nośna (właściwa) wykonana np. z ceramiki, betonu, silikatu czy gazobetonu. Kolejnym - izolacja termiczna, którą najczęściej wykonuje się z wełny skalnej. Trzecim jest pustka powietrzna o grubości od 2-5 cm, a ostatnim okładzina elewacyjna, która stanowi warstwę wykończeniową elewacji.

W odróżnieniu od systemów ETICS, w których izolację wykonuje się z użyciem kleju, w przypadku fasady wentylowanej robimy to metodą „na sucho” przy użyciu łączników mechanicznych, dzięki czemu nie jesteśmy w trakcie ograniczeni przedziałem temperatur od 5 do 25 stopni Celsjusza, wymaganym przy zastosowaniu metody klejonej.

Jakie korzyści daje fasada wentylowana?

Podstawową korzyścią wynikającą z zastosowania fasady wentylowanej są niskie koszty utrzymania budynku. Specyfika tego typu elewacji polega na tym, że między okładziną zewnętrzną a szczeliną w ścianie budynku następuje swobodna wymiana powietrza. Sprawia to, że budynek staje się bardziej efektywny energetycznie. Latem, kiedy elewacja nagrzewa się pod wpływem promieni słonecznych, gorące powietrze unosi się ku górze, a w jego miejsce napływa chłodniejsze. Ten ruch powietrza sprawia, że konstrukcja budynku zbytnio się nie nagrzewa. W zimie z kolei wywiewane jest wilgotne powietrze, co minimalizuje ryzyko zawilgotnienia przegrody. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie znacząco się zmniejszają, a fasada jest chroniona przed grzybami i pleśnią.

Termomodernizacja i jej wielowymiarowe korzyści to bardzo aktualny temat w naszym kraju. Nowe narzędzia finansowe z zakresu termomodernizacji i remontów, przede wszystkim w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”, są jasnym potwierdzeniem jak istotny z punktu widzenia rozwoju gospodarki jest obszar związany z efektywnością energetyczną budynków. Wpływ na miejsca pracy, komfort mieszkania, rachunki gospodarstw domowych, inwestycje, bezpieczeństwo energetyczne kraju, czy też samo wypełnianie zobowiązań z zakresu ochrony środowiska, potwierdzają tylko to, jak efektywna może być szeroka i wsparta instrumentami finansowymi kompleksowa termomodernizacja budynków. To w sytuacji kryzysu wywołanego pandemią może być naszą ostatnią deską ratunku, przed długą i trudną recesją. Termomodernizujmy budynki, by odbudować polską gospodarkę - Andrzej Kielar Prezes ROCKWOOL Polska Sp. z o.o.

Obecnie polski rząd skupiony jest na doraźnych działaniach, które mają osłabić ekonomiczne skutki pandemii. Kolejne „Tarcze” dają wsparcie polskim firmom, ale obliczone ono jest na „tu i teraz”, a już dziś potrzebna jest wizja mechanizmów, które pomogą przeżyć przez kolejne miesiące i lata. Jednym z najszybciej dostępnych, sprawdzonych, a ostatnio dyskutowanych rozwiązań również na poziomie Unii Europejskiej jest właśnie termomodernizacja budynków. Pozwoli ona stworzyć nawet 100.000 nowych miejsc pracy (według Instytutu Badań Strukturalnych) i spowodować średni spadek stopy bezrobocia o około 0,4% rocznie. A to tylko wierzchołek góry korzyści, jakie w długiej perspektywie przynosi kompleksowa, uwzględniająca różne obszary gospodarki  i narzędzia finansowe, termomodernizacja.

Już dziś widzimy przesłanki potwierdzające pozytywne skutki termomodernizacji. Przykładem tego może być rządowy program Czyste Powietrze, który nie tylko ma za zadanie obniżyć emisję smogu, ale również w konsekwencji zmniejszyć ubóstwo energetyczne, poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju i przede wszystkim zapewnić komfort mieszkania w zdrowych i ciepłych budynkach wszystkich obywateli. Sam program ma na celu zmodernizowanie ponad 3 milionów budynków. Gdyby rozwinąć te działania, poszerzyć ich zakres jak i wesprzeć aktywniej dodatkowymi instrumentami finansowymi, możemy stać się po raz kolejny zieloną wyspą na tle Europy.

Warto również zaznaczyć, że temat renowacji jest jednym z głównych obszarów i sposobów rozwiązań kryzysu wynikającego z pandemii COVID-19 na poziomie Unii Europejskiej. W dyskusjach tych mówi się o dużych instrumentach finansowania tzw. Green Deal, które wprost przełożyć się może na poprawę życia i wyjścia z kryzysu wszystkich gospodarek w Europie, dzięki właśnie termomodernizacji. Unia przeznacza na te działania 750 mld euro.

ROCKWOOL