Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 22 kwi 2021
TAURON
Eksperymentalne badania fotowoltaiki na pikniku TAURONA

Ruszyły ekperymentalne porównawcze badania inwerterów wykorzystywanych w mikroinstalacjach OZE, przeprowadzane przez TAURON we współpracy z uczelniami technicznymi. Badania realizowane na taką skalę w zakresie parametrów inwerterów instalacji fotowoltaicznych, są inicjatywą nowatorską w skali europejskiej.

- Odnotowujemy dynamiczny i duży wzrost instalacji fotowoltaicznych, przyłączanych do naszej sieci dystrybucyjnej. Ich tak duży przyrost wpływa na pracę i parametry sieci elektroenergetycznej. Jako dostawca energii odpowiadamy za jakość energii elektrycznej dostarczanej klientom oraz za odbiór energii wprowadzanej do naszej sieci. W związku z tym, w trosce o jakość usługi dystrybucyjnej, postanowiliśmy dokonać oceny urządzeń, które współpracują lub mogą współpracować z naszą siecią – mówi Robert Zasina, prezes zarządu TAURON Dystrybucja.

Zaproszenie do udziału w Pikniku OZE skierowane zostało do wszystkich producentów spełniających kryteria techniczne, którzy chcieli czasowo udostępnić do badania komponenty instalacji PV. Producenci i dostawcy inwerterów fotowoltaicznych mogli zgłaszać swoje urządzenia do 15 marca br. W tym terminie deklaracje przekazania inwerterów nadesłały 22 podmioty, tj. producenci, dystrybutorzy urządzeń oraz firmy instalatorskie. Łącznie zadeklarowano przekazanie do badania kilkudziesięciu modeli urządzeń jedno i trójfazowych.

Obecnie badania prowadzą pracownicy naukowi Akademii Górniczo-Hutniczej oraz innych uczelni technicznych z południa Polski. Badania inwerterów są wykonywane w trzech obszarach: sprawności elektrycznej, kompatybilności elektromagnetycznej oraz dotrzymania warunków technicznych regulujących współpracę mikroinstalacji z elektroenergetyczną siecią dystrybucyjną, uwzględniających wymagania kodeksu sieciowego, instrukcji ruchu i eksploatacji sieci dystrybucyjnej oraz stosownych norm.

Wyniki badań zostaną przedstawione podczas części seminaryjnej Pikniku, planowanej na 16-17 czerwca br. Publikacja zbiorczego raportu z uzyskanych wyników planowana jest na trzeci kwartał tego roku.

- Dzięki wydarzeniu pozyskamy wiedzę, czy poszczególne urządzenia przyłączane do naszej sieci spełniają normy i wymagania, a w związku z tym, w jakim stopniu mogą oddziaływać pozytywnie lub negatywnie na sieć dystrybucyjną. Wiedza ta będzie dużym wsparciem przy działaniach poprawiających współpracę sieci dystrybucyjnej z mikroinstalacjami, nawet w przypadku ich dużego nasycenia. W naszej opinii wyniki badań powinny też zbudować wśród prosumentów świadomość, jak istotny jest właściwy dobór urządzeń zarówno dla pracy sieci, jak i dla nich samych, jako konsumentów energii o wymaganych, prawidłowych parametrach technicznych – tłumaczy prezes Zasina.

Badania inwerterów są możliwe do przeprowadzenia w laboratoryjnych warunkach, między innymi dzięki zrealizowanej przed kilku laty wspólnej inicjatywie TAURON Dystrybucja i AGH. Chodzi tu o Laboratorium Jakości Energii, które powstało w Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej przy współudziale firmy i uczelni.

Poza TAURON Dystrybucja uczelnie zaangażowane w PIKNIK to Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechniki: Częstochowska, Opolska, Śląska i Wrocławska.

Piknik OZE to już trzecie wydarzenie tego typu. Poprzednie edycje wydarzenia obejmowały badania porównawcze analizatorów jakości energii elektrycznej oraz inteligentnych liczników energii elektrycznej.

Tagi: TAURON energia