Wiadomości 26 paź
Danfoss
Danfoss rozbudował laboratorium technologiczne ATEX

fot. Danfoss

Setka klientów, dziennikarzy i pracowników uczestniczyła w otwarciu nowo rozbudowanego laboratorium ATEX we Francji. Laboratorium ATEX przyspieszy proces testowania nowych czynników chłodniczych ułatwiając przejście na czynniki bardziej przyjazne środowisku.

„Tutaj zaczynają się przemiany w obszarze czynników chłodniczych” - tymi słowami prezydent Danfoss Cooling, Jürgen Fischer, otworzył podwoje nowego laboratorium ATEX we francuskim Trevoux.


Rozbudowa laboratorium ATEX w dużym stopniu zwiększa nasze możliwości testowania sprężarek używanych w klimatyzacji i chłodnictwie, wykorzystujących łatwopalne i alternatywne czynniki chłodnicze, co umożliwi nam opracowanie lepszych technologii dla sprężarek. Ulepszenia te odegrają znaczną rolę w redukcji emisji CO2 łagodząc konsekwencje zmian klimatycznych i pomagając nam dostarczyć lepsze rozwiązania naszym klientom.

Uzyskanie certyfikatu ATEX oznacza, że zarówno budynek, jak i wszelkie procedury operacyjne zostały opracowane zgodnie z zasadami zarządzania łatwopalnymi czynnikami chłodniczymi oraz dyrektywą Unii Europejskiej ATEX. Dzięki temu możemy mieć pewność, że środowisko testowe jest tak bezpieczne, jak to tylko możliwe. Powiększone sześciokrotnie, laboratorium ATEX jest aktualnie największą jednostką tego typu w Europie. Zajmuje powierzchnię 3000 m2.

W swojej mowie powitalnej, Noel Ryan – prezydent Commercial Compressors, podkreślił, że europejska lokalizacja laboratorium nie jest przypadkowa: „Posiadając zespół wysoce wykwalifikowanych ekspertów oraz łatwy dostęp do naszej jednostki produkcyjnej, zyskujemy kompetencje umożliwiające nam opracowanie nowych rozwiązań dla czynników chłodniczych oraz nowych technologii dla chłodnictwa. Wielu z nas współpracuje ze sobą od lat. Nie są to pierwsze zmiany w przemyśle chłodniczym, których razem doświadczamy, aczkolwiek prawdopodobnie najszybciej zachodzące i najdroższe, wymagające szybkiej realizacji ważnych kamieni milowych w Europie. Danfoss przeprowadza aktualnie duże inwestycje umożliwiające wspieranie tychże przemian”.

Prezydent Danfoss Cooling, Jürgen Fischer, połączył fakt otwarcia nowego laboratorium z tradycją panującą w Danfoss związaną w inwestowaniu w przyszłość: „Inwestycje w energooszczędne, niezawodne i przyjazne środowisku rozwiązania są częścią DNA firmy Danfoss. Otwierając to laboratorium potwierdzamy naszą chęć inwestowania w procesy opracowywania czynników chłodniczych przyszłości. Laboratorium ATEX jest największym tego typu miejscem w Europie. Posiadamy odpowiednich ludzi, produkty i kompetencje by zapewnić chłodzenie naszej planecie”.


Otwarcie rozbudowanego laboratorium ATEX jest jednym z wielu kroków podejmowanych przez Danfoss w kierunku zainicjowania zmian w obszarze czynników chłodniczych. 

Szczegóły dotyczące laboratorium:

Laboratorium ATEX zajmuje się pełnym cyklem życia sprężarki: począwszy od zaawansowanego procesu projektowego, poprzez opracowywanie nowego produktu, aż do zagwarantowania urządzeniu najwyższej jakości – zarówno w obszarze niezawodności, jak i efektywności pracy. Laboratorium umożliwia firmie Danfoss przeprowadzanie pełnego zakresu testów z czynnikami chłodniczymi do klasy A3 i udzielanie wsparcia klientom sięgającym po palne zamienniki z grup A2L i A3 (od nieznacznie do wysoce łatwopalnych).

Możliwości testowe laboratorium:

  • 2 zespoły (zmiana dzienna i nocna)
  • 5000 testów wydajnościowych
  • 300 000 h testów niezawodności
  • 50 stanowisk testowych z możliwością testowania sprężarek od 0,5 do 60 TR oraz sprężarek równoległych od 0,5 do 240 TR
  • Pomieszczenia do przeprowadzania testów wydajnościowych: energia, produktywność, akustyka
  • Pomieszczenia do przeprowadzania testów niezawodności: olej, wytrzymałość
Tagi: Danfoss
gift