Wiadomości 17 lut 2023
Aż pół miliona fachowców specjalizujących się w instalacji pomp ciepła - tylu potrzebuje Europa

Aby osiągnąć postęp w dziedzinie technologii niezbędnych do transformacji energetycznej, należy zainwestować w szkolenia i zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników to poważny problem, o czym już od dłuższego czasu ostrzega branża pomp ciepła. Według szacunków ekspertów z tej branży, do 2030 roku Europa będzie potrzebować aż pół miliona fachowców do instalacji pomp ciepła.

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało komunikat, w którym zwraca uwagę na brak wystarczającej liczby odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w sektorze pomp ciepła, pomimo faktu, że branża ta oferuje wiele miejsc pracy. W Europie istnieje obecnie 170 zakładów produkujących pompy ciepła, a łączne obroty tych zakładów wynoszą 14,5 miliarda euro. Przemysł związany z pompami ciepła zatrudnia około 117 tysięcy osób, a 37% z nich pracuje w sektorze produkcji.

Cele związane z transformacją energetyczną, zakładają, że do roku 2030 Europa powinna instalować około 7 milionów pomp ciepła rocznie, ale w 2021 roku zainstalowano tylko 2 miliony. Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) przewiduje, że do roku 2030 w Europie będzie potrzeba co najmniej 500 tysięcy wykwalifikowanych pracowników, którzy będą w stanie sprostać potrzebom sektora pomp ciepła.

Małgorzata Smuczyńska, wiceprezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wyjaśniła, że w Polsce w przeciwieństwie do innych krajów nie brakuje przeszkolonych instalatorów pomp ciepła.

„Przemysł i rząd intensyfikują kursy szkolenia zawodowego dla profesjonalistów: to może być europejskie studium przypadku”, powiedziała.

Unia Europejska zdaje sobie sprawę z trudności, z jakimi boryka się branża OZE, ale kolejne dokumenty nie dostarczają konkretnych rozwiązań. Ostatnio Komisja Europejska przedstawiła plan przemysłowy Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada wzmocnienie produkcji krajowych komponentów dla technologii związanych z "zieloną transformacją". Według Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) ten plan jest potrzebny, ale nie podaje jeszcze wystarczających szczegółów dotyczących wdrożenia. Produkcja niezbędnych elementów jest potrzebna nie tylko w przypadku pomp ciepła, ale także dla wentylatorów, sprężarek, wymienników ciepła oraz czynników chłodniczych.

 

Źródło: EHPA