Wiadomości 19 cze
Rittal
Auta naładowane "dobrą" energią

fot. Rittal

E-auta postrzegane są w Polsce nadal raczej w kategoriach aut luksusowych. Jednym z głównych ograniczeń do tej pory była niewielka sieć stacji ładowania. Z roku na rok ich liczba rośnie, a rynek pojazdów elektrycznych się powiększa. Firma Rittal, wspólnie z partnerami, wspiera budowę sieci stacji ładowania – od wytwarzania prądu aż do klimatyzacji. Szczególną uwagę przykłada się tutaj do serwisu, dyspozycyjności oraz dostępności części zamiennych składających się na stację ładowania. Bo to najbardziej przekłada się na ciągłe i sprawne działanie stacji ładowania, a to z kolei - na zadowolenie użytkowników i wzrost zaufania do samej branży elektromobilności.

Czynnikami hamującymi sprzedaż aut elektrycznych są przede wszystkim cena pojazdu, jego zasięg i wciąż niewielka sieć stacji ładowania. Dla zobrazowania skali tego rynku warto wspomnieć, że udział e-samochodów, w tym hybryd plug-in, w światowym rynku motoryzacyjnym wynosi obecnie około 1,3 proc. Według prognoz z roku na rok będzie się on zwiększał. Szacunkowo w 2040 roku już co drugi samochód będzie miał napęd elektryczny - wynika z raportów Deloitte "Powering the future of mobility" i "A reality check on advanced vehicle technologies". Natomiast za około 10 lat ceny samochodów elektrycznych powinny się zrównywać z cenami tradycyjnych aut – oceniają eksperci Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych. Elektromobilność zyskuje coraz bardziej na atrakcyjności także na rynku polskim. Przede wszystkim ze względu na ciągle rozwijającą się infrastrukturę ładowania tego typu pojazdów. Branża e-samochodów potrzebuje solidnych partnerów, którzy zapewnią całej sieci budowę nowych stacji i sprawny serwis – od wytwarzania prądu aż do klimatyzacji stacji ładowania. Jednym z najbardziej znanych dostawców jest firma Rittal, która dostarcza centralne elementy infrastruktury i kluczowe komponenty, takie jak: obudowy outdoor, kontenery mieszczące baterie lub stacje transformatorowe, a także systemy chłodzenia. Dostarcza również rozwiązania systemowe i szafy sterownicze nawet do elektrowni wiatrowych czy skrzynek przyłączeniowych do paneli solarnych. W elektromobilności wykorzystuje się nieco bardziej standardowe źródła energii odnawialnej - słoneczną lub wiatrową oraz paliwa kopalne, na przykład gaz ziemny. W takich przypadkach stacja transformatorowa odpowiada za przekształcenie prądu z sieci średniego napięcia do napięcia elektrycznego wykorzystywanego w sieciach niskonapięciowych i następnie - przekazuje go do stacji magazynującej. Do takich zastosowań Rittal proponuje między innymi szafy sterownicze przeznaczone do instalowania baterii oraz zmontowane kontenery z klimatyzacją. W ten sposób cała sieć stacji ładowania może być ustandaryzowana.

Bezpieczeństwo i największa wydajność

E­stanowisko umożliwia ładowanie samochodów elektrycznych; podobnie jak w przypadku stacji benzynowej. Samochód parkuje się po prostu przy e­ładowarce. Firma Rittal oferuje obudowy dla takich stacji: albo jako standardowe obudowy albo wg indywidualnego projektu klienta. Jest to ważny czynnik w konstruowaniu infrastruktury ładowania – uwzględnić należy klasy ochrony, klasy odporności, skalowalność i klimatyzację. Szczególnie sprawdzają się tu obudowy dwuścienne, które pod względem wytrzymałości spełniają wymagania zewnętrznych stanowisk ładowania i są o dużej trwałości. W stacjach ładowania moduły elektroniki mocy i sterowania zapewniają zasilanie dla kilku punktów ładowania, dlatego muszą być bardzo dobrze chronione. W bezpiecznej obudowie Rittal można wybrać różne koncepcje systemów klimatyzacji i zabudowy z wykorzystaniem ścianek działowych, 19­calowych ram montażowych oraz płyt montażowych. Rozwiązania te zapewniają ponadto odpowiedni, stały rozkład ciepła z uwzględnieniem zmiennych warunków pogodowych oraz zabezpieczenie dostępu i ochronę użytkowników i serwisantów.

Dostępność, kompletny łańcuch wartości i… ekologia

Jednym z największych wyzwań związanych z elektromobilnością jest bez wątpienia stale rozwijająca się infrastruktura stacji ładowania. Elektromobilni klienci wymagają przede wszystkim maksymalnej dostępności infrastruktury i części zamiennych. Firma Rittal wspólnie z firmą Tritium – producentem popularnych stacji ładowania IONITY, która wykorzystuje wysokiej jakości obudowy outdoor i buduje infrastrukturę dla pojazdów elektrycznych jest obecna już w 26. krajach. Jednym z najważniejszych kryteriów tej współpracy jest szybka dostępność komponentów. W tym przypadku Rittal wygrywa globalną dostępnością serwisu i wysoką jakością produktów. Rittal dostarcza centralne elementy infrastruktury i kluczowe komponenty. Ponadto, firma szczególną uwagę przykłada do serwisu oraz ciągłej dostępności części zamiennych. Przekłada się to na ciągłe i sprawne działanie stacji ładowania, a to z kolei - na zadowolenie użytkowników i wzrost zaufania do samej branży elektromobilności. Bardzo ważne dla firmy Rittal jest także optymalne wykorzystanie części oraz najbardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania. Na przykład gdy moc akumulatora w samochodzie elektrycznym spada, przestaje on ładować w sposób optymalny. Te baterie można jednak jeszcze wykorzystać jako alternatywne źródło zasilania stacji ładującej. W zależności od potrzeb, można je umieszczać w obudowach wewnętrznych lub zewnętrznych Rittal.

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście