Wiadomości 12 kwi 2023
Atlas Ward buduje zakład recyklingu baterii

W Zawierciu rozpoczęła się budowa zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych, będzie to jeden z pierwszych i największych obiektów tego typu w Europie. Generalny wykonawca Atlas Ward Polska realizuje inwestycję na zlecenie Elemental Strategic Metals – spółki należącej do Grupy Elemental Holding.

Powierzchnia działki, przeznaczonej pod kompleks, wynosi 500 000 mkw. W nowym zakładzie Elemental, który realizuje krakowski oddział Atlas Ward Polska, odzyskiwane będą metale przemysłowe i szlachetne z baterii i akumulatorów, wykorzystywanych m.in. w pojazdach elektrycznych, laptopach i telefonach komórkowych. Pozyskane w Zawierciu lit, kobalt, platyna, pallad czy rod będą mogły być ponownie wykorzystywane w procesach produkcji wartościowych metali, służących m.in. jako wsad do nowych baterii.

– To bardzo ambitny projekt zarówno pod względem skali, technologii, jak i nowoczesnej oraz bardzo oczekiwanej finalnej produkcji. Cieszymy się, że nasze wieloletnie doświadczenie w budowie obiektów produkcyjnych i ochrony środowiskowej zostało docenione przez Elemental Strategic Metals, i że to właśnie nasza spółka bierze udział w realizacji tego niezwykle istotnego dla zrównoważonej gospodarki przedsięwzięcia - mówi Piotr Nowak, Dyrektor krakowskiego oddziału Atlas Ward Polska.

W ramach inwestycji powstanie kompleks obiektów o łącznej powierzchni blisko 23 500 mkw., składający się z siedmiu budynków: hal recyklingu baterii LIBs,  pirometalurgii oraz rafinacji, magazynu baterii z warsztatem, oczyszczalni ścieków technologicznych, biurowca i budynku portierni. Proces budowy został zaplanowany w sposób umożliwiający realizację wszystkich obiektów jednocześnie. W kompleksie znajdą się m.in. systemy oczyszczania powietrza i wody. W sąsiedztwie budynków powstanie również farma fotowoltaiczna, która będzie zasilać kompleks w energię odnawialną.

– Każdy z budynków będzie zindywidualizowany pod względem rozwiązań technicznych, dostosowanych do specyficznych potrzeb i przeznaczenia danego obiektu. Chodzi tu przede wszystkim o rozwiązania dotyczące obciążeń, geometrii, a także klas korozyjności środowiska. Wykorzystanych zostanie ponadto wiele suwnic technologicznych. Nowy kompleks Elemental projektujemy w technologii BIM, co znacząco ułatwia i przyspiesza realizację inwestycji – mówi Michał Szcześniak, Dyrektor Realizacji w krakowskim oddziale Atlas Ward Polska.

Zakończenie prac budowlanych planowane jest na IV kwartał 2023 roku. Zakład po uruchomieniu zaoferuje 200 nowych miejsc pracy.