Haier
Wiadomości 12 cze 2020
ABB
ABB i HPE chcą zmniejszyć energochłonność superkomputerów

fot. ABB

ABB wraz ze swoim globalnym partnerem, firmą Hewlett Packard Enterprise (HPE), pracuje nad technologią, która ma zmniejszyć ilość energii zużywaną przez wysokowydajne superkomputery, a jednocześnie zwiększyć ich moc obliczeniową.

Odpowiedzi na najpilniejsze wyzwania społeczeństwa ukryte są w ogromnych ilościach danych. W badaniach nad modelowaniem pandemii, medycyną precyzyjną, zmianą klimatu czy mechaniką kwantową największe na świecie centra R&D wykorzystują superkomputery. Niektóre z nich pracują z maksymalną wydajnością bez względu na bieżące obciążenie obliczeniowe.

Superkomputery HPE Cray wykorzystują rozwiązanie ABB w zakresie zasilania prądem stałym (DC) wyższego napięcia, które umożliwia ograniczenie wykorzystania miedzi o współczynnik o wartości 14. Inną korzyścią jest zmniejszenie strat mocy nawet o 95 proc. Technologia pozwala ponadto na zwiększenie lub zmniejszenie poboru energii w zależności od aktualnego obciążenia obliczeniowego.

– ABB i HPE torują drogę do zrównoważonych wysokowydajnych centrów przetwarzania danych, które mogą pomóc w poszukiwaniu rozwiązań na tak istotne problemy, jak przewidywanie pandemii, walka ze zmianami klimatycznymi i odkrywanie nowych leków – powiedział Peter Raadsen z ABB.

– Powinniśmy mieć możliwość przeprowadzania większej liczby obliczeń zużywając przy tym mniej energii – dodał główny specjalista ds. zrównoważonego rozwoju w HPE, Christopher Wellise. – Chcemy jak najszybciej dotrzeć do celu, jakim jest gospodarka obiegu zamkniętego.

Superkomputery są monitorowane w czasie rzeczywistym pod kątem m.in. temperatury i zużycia energii za pośrednictwem narzędzi takich jak HPE OneView, HPE InfoSight, ABB Ability™ Data Center Automation lub zewnętrzny program Dell Data Center Infrastructure Management (DCIM). Pozwala to podejmować zawczasu odpowiednie działania optymalizujące.

Co więcej, w połączeniu z ABB Ability™ Data Center Automation, przemysłowym rozwiązaniem dla lokalnych i hybrydowych środowisk w chmurze, HPE i ABB są w stanie dostosować działanie systemu chłodzenia do aktualnego obciążenia, co przekłada się na zmniejszenie zużycia energii nawet o 30 proc.

Firmy HPE i ABB są globalnymi partnerami strategicznymi od listopada 2017 r. Współpraca łączy ofertę cyfrową ABB z innowacyjnymi rozwiązaniami HPE w zakresie łączności, bezpiecznych obliczeń brzegowych i programowania hybrydowego, a także nowych modeli „wszystko jako usługa”.

ABB jest liderem technologicznym, który wspiera cyfrową transformację przemysłu. Mając za sobą ponad 130 lat tworzenia innowacji, firma prowadzi działalność w ramach czterech globalnych biznesów – Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez platformę cyfrową ABB Ability™. Biznes Produktów i Systemów Energetyki zostanie w 2020 roku sprzedany firmie Hitachi. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 147 000 pracowników. www.abb.com

Tagi: ABB
ABB

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście