Wiadomości 19 wrz
Danfoss
75 lat termostatu Danfoss

fot. Danfoss

W 1943 roku założyciel firmy Danfoss, Mads Clausen, wynalazł jeden z pierwszych termostatów grzejnikowych na świecie. Flagowy produkt Danfoss kończy 75 lat.

Do dziś termostat grzejnikowy reguluje ciepło w domach milionom użytkowników. Nadal jednak, ponad 500 milionów grzejników w Europie jest wyposażonych w zawory ręczne, bez możliwości regulacji temperatury. Jeśli zainstalowano by na nich głowice termostatyczne, Europejczycy mogliby zaoszczędzić 12 miliardów euro i 130 TWh energii rocznie. Modernizacja zmniejszyłaby roczną emisję CO2 w Europie o 29 miliardów ton, a inwestycja zwróciła by się w zaledwie dwa lata - zgodnie z raportem European Building Automation Controls Association.

„Pierwsze na świecie prototypy termostatu grzejnikowego testowane były w biurze mojego ojca. Były to narodziny pierwszego zaworu termostatycznego przeznaczonego do kontrolowania temperatury w pomieszczeniu. Reklama produktu rozpoczęła się w 1952 roku, kiedy to termostat promowany był jako urządzenie pozwalające na obniżenie kosztów i oferujące większy komfort w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem. Od tego momentu, wszystko się zaczęło” - wspomina Jørgen Mads Clausen, Przewodniczący Rady Nadzorczej w Danfoss.

Produkt został opatentowany i zapewnił firmie Danfoss wiodącą pozycję, gdy firma rozpoczęła masową produkcję termostatu grzejnikowego. Od 1943 r. linie produkcyjne Danfoss opuściło około 350 milionów termostatów. Najnowsza wersja to inteligentny termostat grzejnikowy Danfoss Eco™, który zdobył prestiżowe nagrody RetDot i Danish Design Award za wysokiej jakości design.

gift