Okiem praktyka 6 wrz 2018
World Flame
Zalety i rodzaje pieców typu kominek koza

fot. World Flame

Marzenia o naturalnym cieple w domu spełniają się, dzięki bardzo popularnemu kominkowi koza. Modele nowoczesne w porównaniu ze starszymi odpowiednikami nie wymagają ogromnej przestrzeni oraz nakładów pracy, związanych z ich montażem. Są one również wydajniejsze i atrakcyjniejsze wizualnie. Zatem kominek koza to doskonała propozycja dla tych wszystkich, którzy chcą cieszyć się miłym klimatem panującym w domu (nawet jeśli przestrzeń ta jest niewielka) oraz pragną otaczać się dekoracjami o walorach użytkowych.

Główne zalety stylowego kominka kozy:

  • ekonomiczne źródło ciepła – pozwalające w zależności od rodzaju i modelu ogrzać ponad 100-metrową przestrzeń;
  • opalanie tanimi materiałami (pelletem, drewnem);
  • opcja montażu w dowolnym miejscu (z dostępem do przewodu kominowego) i w razie potrzeby przeniesienia w inne miejsce (w przypadku braku komina możliwość szybkiego montażu stalowego systemu kominowego);
  • rozwiązanie idealne, jeśli nie ma możliwości zastosowania tradycyjnego kominka;
  • szeroki wybór wzorów i kolorystyki umożliwiający dopasowanie do każdego wnętrza;
  • rozmiary dostosowane nawet do wnętrz o niewielkim metrażu;
  • brak konieczności montażu obudowy.

Piec koza – żeliwny czy stalowy?

Biorąc pod uwagę materiały, z jakich zostały wykonane, kominki wolnostojące dzielimy na dwa rodzaje. Przed zakupem warto porównać istotne cechy obu z nich i zastanowić się nad tym, czy nadrzędnym priorytetem jest dla nas ciepło, czy może jednak design.

  • Żeliwne piece koza – swym wyglądem są zbliżone do starszych, tradycyjnych modeli. Dzięki możliwości wykonywania odlewów są często zdobione ornamentami i innymi fantazyjnymi wzorami przyciągającymi wzrok. Można je uzupełnić o dekoracyjne nóżki. Występują w naturalnym wybarwieniu oraz emaliowych pokryciach dostępnych w różnych kolorach, m.in. białym, niebieskim, czarnym. Wyróżniają się średnią wielkością, grubymi ściankami,
  • Stalowe kominki koza – wyróżniają się dużo większą szczelnością i bardziej wyrafinowaną technologicznie konstrukcją. Komory paleniskowe są wypełnione materiałami o funkcji izolacyjnej typu keramot, ceramika, wermikulit i inne. Korpusy z reguły są malowane specjalnymi farbami odpornymi na temperatury przekraczające nawet 600 stopni Celsjusza. W porównaniu z modelami żeliwnymi są lżejsze i mają cieńszą obudowę. Ich efektywność ze względu na technologie jest znacznie większa niż żeliwnych odpowiedników.

W większości piece wolnostojące kozy posiadają różnej wielkości drzwiczki wykonane z płaskiego, gładkiego lub panoramicznego szkła (również w wersji samoczyszczącej). Dostępne są również wykonane ze stali oraz żeliwa, czyli pasujące do reszty obudowy.

Wybierając tego typu kominki, zwróćmy uwagę na to, czy zostały wyposażone w pojemnik na popiół (ułatwia jego usuwanie i utrzymanie czystości) oraz czy posiadają wnękę lub półkę na opał (przechowywany w ten sposób, pali się lepiej niż ten magazynowany w warunkach zewnętrznych).

Przed zakupem sprawdźmy moc, czas palenia oraz sprawność pieca, gdyż to bardzo ważne parametry wpływające na to, jak będzie działał kominek koza.

W głównej mierze cena poszczególnych modeli stylowych kominków koza zależy od powyższych parametrów. Jest ona jednak atrakcyjniejsza niż tradycyjnych kominków, które dodatkowo generują koszty, m.in. związane z ich montażem oraz wykonaniem obudowy.