Ulga termomodernizacyjna z Gruntowym Wymiennikiem Ciepła (GWC)
Od stycznia 2019 roku właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Ulga termomodernizacyjna przysługuje m. in. na przedsięwzięcia, dzięki którym następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i chłodzenia budynków mieszkalnych. Jest to dodatkowa zachęta dla klientów indywidualnych do inwestowania w OZE, którą można łączyć z dotacją z programu „Czyste powietrze”, a także z innymi formami wsparcia. Ulga ta dotyczy również materiałów składających się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła i chłodu. W związku z tym warto pomyśleć o wsparciu pracy wentylacji mechanicznej poprzez montaż gruntowego wymiennika ciepła. Tego typu rozwiązanie nie tylko wstępnie ogrzewa powietrze wentylacyjne w sezonie grzewczym, ale może również chłodzić latem oraz poprawiać mikroklimat w budynku.
Jak skorzystać z odliczeń i ile wynoszą?
Z ulgi możemy korzystać już przy rozliczaniu podatku PIT za 2019r. Pozwala ona na odliczenie od podstawy obliczenia podatku. Dotyczy ona jednak jedynie wydatków związanych z termomodernizacją już istniejących budynków mieszkalnych, jednorodzinnych. Można odliczyć 100% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 53 000 zł. Wydatki ustalamy na podstawie faktur wystawionych na podatnika, który jest właścicielem bądź współwłaścicielem budynku, którego dotyczy inwestycja. Dodatkowo, faktura musi być wystawiona przez podmiot niekorzystający ze zwolnienia VAT. Maksymalna korzyść, jaką możemy uzyskać to pomniejszony należny podatek o 16 960 zł. Wartość ulgi zależy od wysokości poniesionych kosztów i stawki podatkowej inwestora.
Szczegóły znajdziemy w Poradniku inwestora – ulga termomodernizacyjna 2019, wydanego pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, dostępnego w wersji elektronicznej.
Ulga termomodernizacyjna z GWC
Ulga termomodernizacyjna umożliwia nam odzyskanie znacznej części wydatków na urządzenia i usługi związane z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła i chłodu. Oprócz zakupu i montażu rekuperatora warto skorzystać z okazji i zainwestować również w gruntowy wymiennik ciepła, dzięki czemu uzyskamy kolejne oszczędności eksploatacyjne i dodatkowo dużą poprawę mikroklimatu.
Jaki GWC wybrać?
Wybierając rodzaj GWC, warto pamiętać o kilku ważnych aspektach:
+ Efektywność energetyczna: Czyli zdolność wymiennika do wymiany energii z gruntem. Najlepsze efekty daje GWC bezprzeponowe, gdzie powietrze ma bezpośredni kontakt z buforem energii, czyli gruntem. Dodatkowo wymiennik powinien mieć zastosowaną izolację, która znacznie zmniejsza wpływ warunków atmosferycznych na jego pracę. W Polsce temperatura gruntu na głębokości 1 metra dochodzi latem do 23 stopni C, co może powodować bezzasadność montażu niektórych rodzajów wymienników.
+ Bezobsługowość: Zainstalujmy i zapomnijmy o nim. Upewnijmy się, że proponowany wymiennik nie wymaga dodatkowych prac serwisowych w trakcie jego eksploatacji jak czyszczenie (odgrzybianie), przepłukiwanie, uzupełnianie roztworu w instalacji, serwis dodatkowych urządzeń (np. pompa).
+ Niskie koszty pracy: Dużym atutem wymiennika jest brak urządzeń
uzupełniających, które generują dodatkowe koszty eksploatacyjne (zużycie energii) jak np. pompy wprawiające w ruch glikol, pompa odprowadzająca wodę (kondensat) z samego wymiennika czy nagrzewnica wstępna rekuperatora (przy słabym odzysku energii przez wymiennik
gruntowy).
+ Jakość powietrza: Poza funkcją ogrzewania zimą i chłodzenia latem, wymiennik powinien wpływać na wilgotność powietrza w budynku. Osuszać latem, nawilżać zimą. Osuszanie powietrza latem pomaga zapobiegać uczuciu duszności. Dowilżenie powietrza zimą wpływa pozytywnie na zdrowie.
+ Sprawdzony produkt: Wybierajmy urządzenia od sprawdzonych producentów, których GWC funkcjonuje na przestrzeni lat. Ponadto sprawdźmy czy dany wymiennik ma atest PZH oraz czy posiada rekomendacje ITB.
+ Pozytywny wpływ na zdrowie: Poza skutecznością wymiany ciepła z gruntem, dla użytkownika również kluczowa jest możliwość oczyszczania powietrza w wymienniku. Naturalne oczyszczanie powietrza z bakterii i grzybów bez środków chemicznych (np. jonów srebra) stanowi kompletne dopełnienie dobrze dobranego wymiennika.
Decydując się na montaż GWC pamiętajmy, że jest to wybór na lata. Zapraszamy do zapoznania się z rozwiązaniem Gruntowego Wymiennika Ciepła na dedykowanej stronie internetowej: www.wymiennikgruntowy.pl