Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Okiem praktyka 8 lis
DAIKIN
Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularnym i coraz częściej preferowanym wyborem do ogrzewania domów

fot. Daikin

Niedawne badanie GfK zlecone przez Daikin Central Europe rzuca światło na porces podejmowania decyzji i zachowania zakupowe właścicieli domów i inwestorów w kategorii pomp ciepła w dziewięciu krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Na prawie wszystkich rynkach systemy ogrzewania paliwem kopalnym nadal dominują w segmencie mieszkaniowym. Jednak pompy ciepła zyskują popularność zarówno wśród właścicieli mieszkań, jak i domów, którzy rozważają wymianę istniejących systemów grzewczych ze względu na oszczędność energii, mniejszy wpływ na środowisko, oszczędność miejsca oraz niskie koszty eksploatacyjne. Inwestorzy preferują pompy ciepła ze względu na ich przyjazną dla środowiska technologię.

Badanie GfK zostało przeprowadzone wśród właścicieli i inwestorów planujących zakup domu lub mieszkania na cele prywatne, którzy decydują lub współdecydują o zakupie wyposażenia technicznego wokół nieruchomości. Badanie online (CAWI) przeprowadzono w maju 2023 r. na próbie głównej N = 1000 z każdego kraju w Austrii, Czechach, Słowacji, Rumunii, Polsce, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii i na Węgrzech. Większość respondentów żyje w rodzinie liczącej od dwóch do czterech członków, ma wyższe wykształcenie i mieści się w wyższych przedziałach dochodowych.

Decydujące znaczenie ma przyjazność dla środowiska i oszczędność energii 

Właściciele i inwestorzy zgadzają się, że warto inwestować w wysokiej jakości pompy ciepła, ponieważ obniżają one koszty i mają mniejszy wpływ na środowisko. Patrząc na szczegóły, wyniki nieznacznie różnią się w zależności od kraju:

  • W Austrii 45% respondentów wskazało pompy ciepła jako preferowany system ogrzewania, ponieważ są przyjazne dla środowiska, energooszczędne i niedrogie. 

  • Wśród 40% respondentów w Polsce, którzy preferują system pompy ciepła, większość wskazała przyjazność dla środowiska jako silny argument przemawiający za ich wyborem. 

  • Głównymi powodami, dla których 35% czeskich respondentów wolałoby pompę ciepła, są jej ekonomiczne i energooszczędne cechy.  

  • Podobne zdanie podziela 29% słowackich respondentów, którzy wybraliby przede wszystkim pompę ciepła, oczekując oszczędności energii i niskiego wpływu na środowisko.

  • W Słowenii cena jest przekonującym argumentem wśród 59% respondentów, którzy preferują pompę ciepła jako przyszłościowy system grzewczy.  

  • W Chorwacji 33% wybrałoby pompę ciepła ze względu na rozsądną cenę i oczekiwanie, że będzie ona szczególnie przyjazna dla środowiska.

  • Natomiast 50% respondentów w Rumunii wybrałoby kocioł gazowy ze względu na komfort i dobrą cenę. Jednak głównym powodem, dla którego wybierają pompę ciepła, jest jej oczekiwana wydajność.  

  • Preferencje są równomiernie rozłożone  na Węgrzech, przy czym 24% respondentów preferuje pompę ciepła jako rozwiązanie grzewcze ze względu na jej opłacalność i przyjazność dla środowiska, podczas gdy 23% nadal preferuje kotły gazowe ze względu na komfort i cenę.

  • W Bułgarii, gdzie klimatyzacja jest obecnie najpopularniejszym systemem ogrzewania i chłodzenia, 51% ponownie wybrałoby klimatyzator do ogrzewania, a 17% woli pompę ciepła. Głównym powodem ich wyboru jest oczekiwanie oszczędności energii od obu rozwiązań.