Okiem praktyka 30 gru
VTS
Nagrzewnica wodna kontra grzejnik panelowy

fot. VTS

Porównanie kosztów i efektywności grzewczej urządzeń Volcano oraz grzejników panelowych. Sprawdź, które rozwiązanie lepiej pasuje do Twojego pomieszczenia.

Wyobraźmy sobie że planujemy ogrzewanie niewielkiego salonu sprzedaży, np. samochodów i stajemy przed wyborem źródła ogrzewania. Źródłem ciepła będzie gorąca woda z bojlera, dlatego bierzemy pod uwagę ogrzewanie przy pomocy tradycyjnego kaloryfera bądź nagrzewnicy wodnej VOLCANO.  

Aby przeprowadzić rzetelne porównanie obu metod grzewczych trzeba założyć warunki i parametry w jakich urządzenia będą pracować. Przyjmujemy że, zasilamy tym samym czynnikiem grzewczym o temperaturze 70/50°C w pomieszczeniu o poniższej kubaturze:

W pomieszczeniu chcemy uzyskać temperaturę 20°C. Za pomocą poniższego wzoru możemy określić zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia, które wyniesie 63kW.


 

Do uzyskania powyżej wartości grzewczej dobieramy dwie sztuki nagrzewnic wodnych Volcano VR3, które dla założonych parametrów pracy osiągną moc grzewczą razem 70kW. Dla osiągnięcia potrzebnej mocy grzewczej dobieramy mocne grzejniki o mocy 2kW w ilości 32 sztuk. 

Porównanie kosztów inwestycji

Koszt zakupu dwóch nagrzewnic VOLCANO VR3 w energooszczędnej wersji EC wraz z automatyką jest równy 4 851 zł. Koszty zakupu 32 sztuk grzejników płytowych z średniej półki cenowej niezbędnych do ogrzania rozpatrywanego obiektu wynosi 8 445 zł.

Różnica widoczna jest również w kosztach usług wykwalifikowanych instalatorów wykonujących podłączenie instalacji grzewczych na obiekcie. I tu choć jednostkowo montaż nagrzewnicy wynosi  około 900 zł, a cena podłączenia pojedynczego grzejnika to mniej więcej 100 zł, to biorąc pod uwagę całą inwestycję będzie to koszt wysokości 1800 zł dla nagrzewnic wodnych oraz 3200 zł w przypadku kaloryferów. 

Zarówno koszt zakupu urządzeń jak ich instalacji przemawia za wyborem nagrzewnic wodnych. Sprawdźmy czy koszty będą się zmieniać w trakcie eksploatacji budynku.

Eksploatacja urządzeń

Trzecim znaczącym czynnikiem związanym z porównaniem kosztów obu rozwiązań grzewczych jest eksploatacja. Dla przeprowadzenia porównania zostały założono następujące 3 lata eksploatacji, przez 5 dni w tygodniu. Sezon grzewczy przewidziano na 26 tygodni (pół roku)

Na podstawie średniej ceny energii elektrycznej oraz ceny ciepłej wody z sieci miejskiej jesteśmy w szacujemy poniesione koszty eksploatacji w założonym czasie na  3 252 przy zastosowaniu nagrzewnic Volcano oraz 7 714 zł ogrzewając pomieszczenie klasycznymi grzejnikami. 

Skuteczność ogrzewania 

Duży wpływ na różnicę w kosztach eksploatacji ma czas, który jest potrzebny w obu rozwiązaniach do podniesienia temperatury w pomieszczeniu o 5°C. Wpływa to zarówno na koszty ogrzewania, jak również komfort użytkowników, którzy w pomieszczeniu z kaloryferem na komfortową temperaturę muszą poczekać nawet 100 minut a w przypadku nagrzewnic wodnych niespełna 40 minut. 

 

 Całkowite koszty 

Znając koszty początkowe, koszt związany z instalacją oraz eksploatacją urządzeń możemy określić jaka będzie różnica a co za tymi idzie oszczędność dla użytkownika gdy zdecyduję się na wybór nagrzewnic Volcano z silnikiem EC.

W porównania zostały wykorzystane ceny katalogowe urządzeń nie obejmujące rabatów oraz ogólnodostępne dane dotyczące ceny energii elektrycznej i energii ciepłowniczej nie obejmujące indywidualnych umów z dostawcami. 

Inne aspekty warte uwagi

Poza korzyściami finansowymi do największych warto zwrócić uwagę na inne aspekty, takie jak estetyka i wykorzystanie przestrzeni czy  czy dodatkowe funkcje urządzeń. 

W przypadku naszego budynku kaloryfer będzie zamontowany co niespełna 3 m. Znaczenie ograniczy to możliwości aranżacji wnętrza. Nie możemy bowiem zamontować ich w większych grupach, ponieważ ogrzewanie będzie nieefektywne. Nagrzewnice montujemy pod sufitem, nie zabierają dzięki temu cennej powierzchni podłogi ani ścian, co daje dużą swobodę w aranżacji przestrzeni. Zastosowanie ogrzewania nadmuchowego w przeciwieństwie do tradycyjnego kaloryfera zapewnia  cyrkulację powietrza oraz równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Co więcej mamy także możliwość wykorzystania urządzenia do ochładzania pomieszczenia.

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście