Okiem praktyka 13 paź 2021
Defro
Kocioł elektryczny + fotowoltaika = połączenie idealne

fot. Defro

Panele fotowoltaiczne już na stałe wpisały się w polski krajobraz. Instalowane są głównie na dachach domów oraz na fotowoltaicznych farmach, zmieniając nie tylko otaczający nas pejzaż, ale także cały rodzimy system energetyczny. Według danych Instytut Energetyki Odna­wialnej Polska zajmuje obecnie czwarte miejsce w EU pod względem przyrostu mocy zainstalowanej fotowoltaiki. Jest ona wynikiem m.in. systematycznie i dynamicznie rosnącej liczby nowych instalacji PV.

System rozliczania domowych elektrowni już teraz powoduje jednak stratę wyprodukowanego prądu na poziomie nawet 20-30%. A nadchodzące regulacje i nowe przepisy zapewne tę stratę jeszcze znacznie powiększą. Dodatkowo, często moc instalacji fotowoltaicznych jest przeszacowana względem faktycznych potrzeb gospodarstwa domowego. W efekcie, pomimo rosnącego rynku producentów oraz firm instalujących te ekologiczne urządzenia, inwestowanie w fotowoltaikę może wkrótce stracić sens. 

Czy możliwe jest jednak bardziej efektywne wykorzystywanie wyprodukowanego przez nas prądu? Oczywiście, że tak!

Jednym z najbardziej ekonomicznych oraz uniwersalnych rozwiązań może okazać się montaż kotła elektrycznego i wykorzystanie nadwyżki energetycznej do celów grzewczych. Tego typu urządzenia są łatwe w montażu i proste w obsłudze. Doskonale nadają się zarówno do nowoprojektowanych instalacji, jak i modyfikacji oraz unowocześniania istniejących już systemów grzewczych. 

Decydując się na takie rozwiązanie warto wybrać markowy i niezawodny sprzęt, np. kocioł Defro DBE Optima. Dzięki możliwości współpracy z instalacjami PV, nowoczesnej technologii pozwalającej urządzeniu działać jako główne lub alternatywne źródło ciepła oraz funkcjom takim jak:

  • obsługa zaworu mieszającego oraz pompy dodatkowej, 
  • praca w układach otwartych oraz zamkniętych C.O.,
  • programowanie ilości kWh, które kocioł może zużyć, 

będziemy w stanie wykorzystać wyprodukowaną energię w sposób optymalny. A nawet pełny, bowiem kocioł posiada także funkcję tygodniowego programowania czasu pracy, którą możemy dopasować do momentu najwyższej nadprodukcji energii przez panele PV. Pozwoli to na wykorzystywania naszej instalacji fotowoltaicznej nawet w 100%! 

Jeżeli weźmiemy pod uwagę relatywnie niski koszt kotła Defro DBE Optima oraz jego jakość, zakup urządzenia wydaje się oczywisty. Eksperci zwracają jednak uwagę, że kluczowym czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę przy inwestycji w tego typu urządzenia, nie jest jednorazowy koszt jego zakupu i instalacji, ale długofalowe koszty eksploatacji.  Zobaczmy jak wysokie są to koszty.

Zgodnie z normami WT2021, które obowiązują w budownictwie od początku tego roku, możemy założyć, że zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania domu o powierzchni 120 m² wynosi 35/kWh/m².  W skali roku daje to 4200 kWh. Przy obecnych cenach prądu utrzymujących się na poziomie 60 groszy za 1 kWh, roczny koszt ogrzewania kotłem elektrycznym wyniesie 2520 zł.

A koszt ten można jeszcze obniżyć, wykorzystując akumulacyjny system ogrzewania oraz tańsze taryfy energetyczne, które są dostępne na rynku. W przypadku popularnej opcji G12W cena 1kWh wynosi około 39 groszy, co w skali roku da nam koszt 1638 zł.

Rachunek jest prosty. Jeśli weźmiemy pod uwagę koszty związane z zakupem kotła elektrycznego oraz jego eksploatacją, a także znaczne skrócenie czasu zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną, otrzymujemy  jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. Tym bardziej, że cykl życia kotła elektrycznego Defro DBE Optima, dzięki najwyższej jakości komponentów i zastosowanych w nim rozwiązań technologicznych wynosi około 15 lat. 

Defro

DEFRO. Czyste ciepło.

DEFRO to polska, rodzinna firma, której tradycje sięgają 1973 roku. Przez blisko pół wieku działalności przedsiębiorstwo wypracowało pewną pozycję polskiego lidera i jednego z największych producentów urządzeń grzewczych w Europie.

Rocznie fabrykę opuszcza blisko 30 tysięcy urządzeń. Do Klientów trafiają nowoczesne i solidne kotły, wkłady kominkowe, pompy ciepła i piecyki. W ostatnich latach zakład wyspecjalizował się również w produkcji stalowych zbiorników  ciśnieniowych oraz central rekuperacyjnych do wentylacji mechanicznej.

Jak to wszystko się dzieje? W DEFRO skupiamy się na potrzebach Użytkowników i stawiamy na ich pełen komfort. Urządzenia, które produkujemy są najpierw pieczołowicie konstruowane i dokładnie testowane w naszym laboratorium badawczym. Następnie projekty trafiają do wyspecjalizowanego parku maszynowego, gdzie z dbałością o każdy detal są montowane. Dzięki zachowaniu zorganizowanych procesów, wszystkie urządzenia spełniają surowe regulacje dotyczące emisyjności oraz efektywności i sprawności urządzeń. A do tego po prostu świetnie się prezentują.

DEFRO to potencjał zawarty w sercach ponad 700-osobowej załogi i wypracowanej sieci dystrybucji do ponad 1000 punktów handlowych w Polsce i zagranicą. Wszyscy razem nieustannie pracujemy nad tym, aby Klienci czuli dzięki naszym urządzeniom komfort i bezpieczeństwo.