Okiem praktyka 20 kwi 2022
De Dietrich
Czy w 2022 roku warto decydować się na kocioł gazowy?

fot. De Dietrich

Rosnące ceny gazu ziemnego sprawiają, że część osób zastanawia się, czy obecnie warto inwestować w kocioł gazowy. Mimo wygody związanej z użytkowaniem systemu grzewczego opartego na gazie pojawiają się wątpliwości, czy ogrzewanie tym paliwem się opłaca. Rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, na jaki system grzewczy warto postawić w 2022 roku?

Wyzwania związane z gazem – czy rezygnować z ogrzewania kotłem gazowym?

Budując obecnie nowy dom, należy wziąć pod uwagę nowe warunki techniczne obowiązujące od końca grudnia 2020 roku na mocy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowe warunki techniczne, określane mianem WT 2021, wyznaczają między innymi maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną stosowaną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania c.w.u. i oświetlenia. Wskaźnik EP wynosi obecnie maksymalnie 70 kWh/m2 (zamiast 95 kWh/m2 powierzchni użytkowej jak dotychczas). Wymogi są dość restrykcyjne i już wiadomo, że nie jest możliwe ich spełnienie bez odpowiednio dobranego systemu grzewczego i wentylacyjnego. Na pewno nie wystarczy zainstalować kotła na węgiel, a najlepiej postawić na odnawialne źródła energii. Dobrym rozwiązaniem będzie także ogrzewanie gazowe jako atrakcyjna alternatywa dla węgla, szczególnie we współpracy np. z pompą ciepła.  

Gazowy kocioł kondensacyjny – czy to się opłaca? 

Kotły kondensacyjne różnią się zasadniczo budową i funkcjonalnością od tradycyjnych kotłów gazowych: mają zaawansowane wymienniki ciepła, znacznie większy zakres modulacji mocy, bardziej zaawansowaną automatykę, która umożliwia sterowanie ogrzewaniem na podstawie warunków panujących na zewnątrz (pogodowo). Na sprawność kotłów kondensacyjnych, która jest o wiele większa niż tych tradycyjnych, ma wpływ nie tylko kondensacja, ale również materiały, z których wykonany jest cały kocioł, np. wysokiej jakości obudowa z odpowiednich materiałów, która znacznie ogranicza straty ciepła. Sprawność urządzenia można poprawić, jeśli uzupełni się je o automatykę pokojową lub połączy z instalacją niskotemperaturową, np. z ogrzewaniem podłogowym. 

Podsumowując – tradycyjny kocioł gazowy i kocioł kondensacyjny to urządzenia wykonane w zupełnie innej technologii i mające inną sprawność. To wszystko sprawia, że kotły kondensacyjne pracują efektywnie, co przekłada się na niższe rachunki za gaz niż miałoby to miejsce w przypadku kotłów starego typu. Warunkiem jest oczywiście wybór najwyższej jakości urządzenia, odpowiednio dobranego pod względem mocy do wymagań budynku i zapotrzebowania na ciepłą wodę. 

Oczywiście podwyżki cen paliwa dotkną wszystkich, jednak użytkowników nowoczesnych urządzeń w mniejszym stopniu niż tych, którzy korzystają z kotłów starego typu. Chcąc jeszcze bardziej obniżyć rachunki za ogrzewanie, można zdecydować się na rozwiązanie hybrydowe, czyli np. połączyć pracę kotła kondensacyjnego z powietrzną pompą ciepła. 

Dostępne w ofercie marki De Dietrich kotły kondensacyjne można łatwo łączyć z pompą ciepła i sterować układem hybrydowym z poziomu urządzenia mobilnego przy wykorzystaniu aplikacji DD Home Control. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i gazu, w zależności od zapotrzebowania – mówi Tomasz Popiel, Marketing Department Manager BDR Thermea Poland.

“Czyste Powietrze” – czas na wymianę starego pieca na nowe urządzenie

Z całą pewnością jest teraz idealny czas, aby właściciele starych kotłów gazowych wymienili je na kotły kondensacyjne, aby zaoszczędzić na rachunkach za gaz. Z kolei osoby pozbywające się kotłów węglowych powinny rozważyć wymianę swoich urządzeń grzewczych na kotły gazowe. Korzystając z dotacji programu “Czyste Powietrze”, mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości uzależnionej od zakresu prac termomodernizacyjnych i poziomu dochodów. Urządzenia, na które można uzyskać dotację, muszą spełniać określone wymagania stawiane przez NFOŚiGW. Potwierdzeniem kwalifikowania się do dofinansowania jest obecność urządzenia na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). 

Jako BDR Thermea sukcesywnie zgłaszamy urządzenia marek De Dietrich i Baxi do umieszczenia na liście ZUM. Wiemy, że spełniają one wymagania programu „Czyste Powietrze”, co znajduje swoje potwierdzenie. Nasi klienci powinni mieć pewność, że wybierając naszą pompę ciepła, kocioł kondensacyjny czy kolektory słoneczne, otrzymają pozytywną decyzję o dofinansowaniu – mówi Tomasz Popiel.Jest to też element strategii ECO SOLUTIONS, polegającej m.in. na tym, że dostarczamy urządzenia grzewcze o wysokim standardzie, a jednocześnie dbamy o środowisko naturalne, społeczeństwo i gospodarkę – dodaje.

Osoby wymieniające stary kocioł na gazowy kocioł kondensacyjny w ramach programu “Czyste Powietrze” mogą więc być spokojne. Zastosowanie odpowiednio dobranego urządzenia sprawi, że zużycie gazu będzie optymalne, co jest tym bardziej istotne w czasie rosnących cen tego paliwa. 

De Dietrich

De Dietrich http://dedietrich.pl

De Dietrich to jedna z najstarszych marek w branży grzewczej na świecie. W 2009 roku, po połączeniu grupy De Dietrich Remeha i Baxi Group, powstało trzecie co wielkości przedsiębiorstwo w Europie w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań klimatycznych, wytwarzania ciepłej wody i usług.