Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Okiem praktyka 20 sie 2018
TOSOT
Co potrafią inteligentne budynki?

fot. TOSOT

Inteligentne systemy przy pomocy jednego kliknięcia zapewniają wygodę i dbają o bezpieczeństwo domowników. Wprowadzają do domowego budżetu oszczędności, podnoszą wartość inwestycji i pozwalają zdalnie sterować parametrami domowych instalacji – klimatyzacji, ogrzewania i wody. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Nawet najprostsza forma tego coraz popularniejszego rozwiązania służy nam na co dzień zwiększając komfort i oszczędzając nasz cenny czas. Systemy sterowania zarządzają budynkiem, kiedy my odpoczywamy, pracujemy lub podróżujemy. Z łatwością możemy monitorować, co dzieje się w domu pod naszą nieobecność, minimalizujemy straty związane z włamaniami lub kradzieżą, a przez funkcje dodatkowe jak detekcja temperatury, automatyczne wyłączanie świateł i urządzeń AGD pozytywnie wpływamy na środowisko. Dzięki zdalnej kontroli systemu klimatyzacji dostosujemy temperaturę do naszych potrzeb, a wraz z uzyskaniem komfortu termicznego wiążą się dodatkowe benefity – dzięki racjonalnemu wykorzystaniu energii możemy korzystać z całego spektrum funkcjonalności, które oferują nam nowoczesne klimatyzatory.

Inteligentny, czyli jaki?

Zintegrowane systemy czujników i sensorów do minimum zmniejszają czynności konieczne do kontroli domowych urządzeń – oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji, systemu antywłamaniowego czy obsługi kina domowego. Szeroka oferta dostępnych rozwiązań to odpowiedź na różne oczekiwania, przyzwyczajenia i możliwości finansowe – producenci proponują nam gotowe zestawy, ale i pojedyncze jednostki, które przy pomocy dedykowanych i intuicyjnych aplikacji możemy konfigurować według własnych upodobań. Nie potrzebujemy kosztownych i skomplikowanych sprzętów, by zarządzać ich pracą – wystarczy jedynie smartfon lub tablet z dostępem do Internetu.

– W zintegrowanych systemach zarządzania budynkiem użytkownicy cenią sobie przede wszystkim wygodę i niezawodność. To rozwiązanie, które poprawia komfort naszego życia, szczególnie gdy wyposażyliśmy nasz dom lub mieszkanie w układ klimatyzacji. Dzięki nowoczesnym i eleganckim systemom sterowania centralnego możemy zarządzać komfortem w domu z każdego miejsca na świecie. Zdalnie monitorujemy pracę urządzeń i zarządzamy parametrami, takimi jak temperatura, prędkość wentylatora tryb cichej pracy, oszczędzanie energii, włączanie czy wyłączanie poszczególnych jednostek – tłumaczy Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Air Conditioning Systems.

Do układu inteligentnego budynku możemy włączyć dodatkowo instalację centralnego ogrzewania, podgrzewania ciepłej wody użytkowej, zraszania ogrodu lub systemy żaluzji wewnętrznych i zewnętrznych, a także rolet czy markiz.

Komfort w mieszkaniu i domu jednorodzinnym

Nowoczesne zarządzanie komfortem znajdzie zastosowanie zarówno w kilkupokojowych mieszkaniach, jak i piętrowych domach jednorodzinnych. Tutaj, poza naszymi potrzebami i upodobaniami, liczy się również stan techniczny budynku i możliwość jego przebudowy. W przypadku mniejszych powierzchni sprawdzą się kompaktowe systemy bezprzewodowe, które nie wymagają dodatkowych instalacji, a nowoczesne formy urządzeń umożliwiają dopasowanie do każdego rodzaju wnętrza. Inaczej sprawa wygląda w przypadku pełnego zautomatyzowania domu jednorodzinnego – zaleca się, aby taką decyzję podejmować przed rozpoczęciem prac budowlanych. Eliminuje to potencjalne ograniczenia w wyborze jednostek i konieczność projektowania rozległych instalacji elektrycznych. Każdy z systemów wspomagany jest intuicyjnymi programami, które błyskawicznie umożliwiają nam dostęp do szerokiego spektrum funkcji i obsługi urządzeń domowego zacisza – od przeglądania obrazu z kamer zainstalowanych w budynku, po zamykanie okien lub uruchamianie oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego. Za zdalny system sterowania może uchodzić każde urządzenie z dotykowym wyświetlaczem, które umożliwia połączenie z lokalną siecią internetową.

Na jaki system zdecydować się w inteligentnym domu?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań – pojedynczych jednostek, systemów, modułów i platform, które wybieramy w zależności od przeznaczenia. Standardowe sterowniki inteligentnego domu dzielimy na przewodowe i bezprzewodowe, a każdy z nich sprawdzi się w innym miejscu. Instalacja przewodowa to rozwiązanie dedykowane budynkom mieszkalnym i biurowym, które są w fazie projektowej, a prace wykończeniowe umożliwią przykrycie kabli np. pod tynkiem. Na późniejszym etapie możemy mieć jednak problem ze zmianą wystroju wnętrza i wykorzystaniem urządzeń w innej lokalizacji. W zamieszkałych budynkach sprawdzi się za to instalacja bezprzewodowa, która nie wymaga naruszania ścian przy prowadzenia kabli, a także pozwala na pełną dowolność w ustawieniu domowych urządzeń. Ten typ systemu z łatwością przetransportujemy, co jest szczególnie ważne w przypadku wynajmowanych mieszkań i częstych przeprowadzek.

Inteligentne systemy zarządzania są elastyczne – przystosowują się do naszych preferencji, a także automatycznie udoskonalają swoje parametry. Jednym z nich stała się klimatyzacja, która towarzyszy nam w nowopowstałych, ale i modernizowanych budynkach, a dzięki możliwości indywidualnego doboru temperatury w każdym pomieszczeniu, pomaga zapewnić komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. W ten sposób budynek zyskuje zupełnie nowe możliwości, a my odpoczywamy, korzystając z pozytywnych aspektów rozwijającej się technologii komfortu.