Wiadomości 5 wrz
 "Zwalczanie legionelli: Skuteczność Generatorów Chloru i Lamp UV – Wskazówki od Ekspertów"

Legionella może rozwijać się w różnych środowiskach, takich jak systemy klimatyzacji, sieci wodociągowe, systemy wentylacyjne, miejskie instalacje natryskowe, fontanny, a nawet w prywatnych jacuzzi i wieżach chłodniczych. Warto jednak zaznaczyć, że miejskie baseny są zazwyczaj wolne od tego problemu. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu lamp UV i obecności rozpuszczonego chloru w ich systemach oczyszczania wody. Te rozwiązania nie tylko chronią użytkowników miejskich sieci wodociągowych, ale także tych, którzy korzystają z własnych studni, przed potencjalnym zagrożeniem ze strony legionelli oraz innych niebezpiecznych bakterii.

O przypadkach legionellozy, czyli zakaźnej choroby dróg oddechowych wywołanej przez pałeczki Legionella pneumophila słyszymy od kilku dni. Jak donosi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, choroba pochłonęła już 16 ofiar. Dochodzenie epidemiologiczne, mające za zadanie wskazać źródło zakażenia trwa, a zewsząd słyszy się o następnych przypadkach zachorowań w różnych województwach.Sytuacja, z jaką się mierzymy, jasno pokazuje, jak zróżnicowane konsekwencje może mieć ocieplenie klimatu i w jaki sposób może ono stać się zagrożeniem. Legionella najlepiej czuje się bowiem w ciepłej wodzie i dezynfekcja sieci wodociągowej to jedno z działań, jakie podjęto w Rzeszowie czy Płocku prewencyjnie. Podmioty takie jak wodociągi i oczyszczalnie z całego kraju zaczęły poszukiwać technologii, które zabezpieczą wodę przed namnażaniem się tej śmiercionośnej bakterii. Jak wskazują eksperci, w portfolio dostępnych rozwiązań znajdują się lampy UV i generatory dwutlenku chloru.– Legionella żyje głównie w biofilmie, dlatego do jej rozwoju potrzebne są szczególne warunki, takie jak zastoje ciepłej wody (ponieważ optymalna temperatura do namnażania to 25-45C), ślepe odcinki rur, zbiorniki z ciepłą wodą, stan oraz wiek instalacji, osady na ścianach rur i na dnach zbiorników czy okresowa eksploatacja instalacji. Najpopularniejszym sposobem na walkę z legionellą występującą w wodzie jest proces chlorowania z użyciem generatorów dwutlenku chloru. To właśnie ten gaz wykorzystuje się prewencyjnie w celu przeciwdziałania namnażaniu się bakterii, gdyż skutecznie eliminuje biofilm tworzący się na ścianach przewodów. Tego typu instalacje często można spotkać w budynkach zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, jak np. w hotelach, szpitalach czy domach pomocy. Dwutlenek chloru w odpowiedniej dawce dozuje się do rurociągu na wejściu do obiektu. Redukuje on biofilm na ścianach rur, w którym to z kolei namnaża się legionella, a razem z nią inne bakterie, wirusy i pierwotniaki – mówi Anita Wypchlo-Zsirai, Regional Sales Manager w Evoqua Water Technologies GmbH, Xylem.

Okresowe przegrzewanie instalacji nie zawsze zdaje egzamin. Legionella przenosi się drogą powietrzną w kropelkach wody. Do zakażenia może dojść w momencie, gdy dostanie się do płuc. To aerozol stworzony z wody z legionellą jest tak naprawdę groźny, więc co za tym idzie, znaczącym źródłem jej rozprzestrzeniania są prysznice, systemy wentylacji i klimatyzacji czy wieże chłodnicze. Właśnie w ich przypadku legionella rozprowadza się we mgle wodnej, a ludzie, którzy znajdują się w
pobliżu, mogą zostać zakażeni. Jeśli jednak legionella występuje w wodzie i trafia do mieszkań czy domów, nadal istnieją sposoby, aby z nią walczyć. Wykorzystać można do tego m.in. lampy UV.

– Rozwiązanie zawsze dobieramy do występującego problemu. Lampy UV świetnie sprawdzają się m.in. w instalacjach u odbiorców końcowych. Od metody chlorowania odróżnia je jednak jeden znaczący czynnik. Lampy UV skutecznie niszczą bakterie tylko w miejscu przepływu wody, gdzie są zamontowane, a więc na przykład na wejściu do domu czy wyjściu z oczyszczalni ścieków. Możemy ten proces nazwać miejscowym bądź jednorazowym, kiedy z kolei płynący w rurach chlor działa na przestrzeni całego rurociągu. Lampy UV nie mają jednak żadnych efektów ubocznych, nie istnieje w ich przypadku ryzyko przedawkowania promieniowania UV. Coraz częściej zgłaszają się do nas z zapytaniami ofertowymi o tego typu urządzenia oczyszczalnie ścieków czy wodociągi przechodzące proces modernizacji – mówi Radosław Ambroziak, Senior Application Engineer w Xylem Water Solutions Polska sp. z o.o.

Poza bezpośrednimi technologiami do walki z legionellą, można też zadbać o tę kwestię już przy projektowaniu instalacji i budynku. Warto skupić się wtedy na wyborze materiałów, które nie sprzyjają namnażaniu drobnoustrojów, na doborze urządzeń z łatwym dostępem do elementów klimatyzacji w celu częstego czyszczenia i na zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. W bezpośredniej walce z legionellą w wodzie nic nie sprawdzi się jednak tak dobrze, jak proces chlorowania i lampy UV.

O firmie XYLEM 
Xylem (XYL) to wiodąca globalna firma zajmująca się technologiami wodnymi, zaangażowana w rozwiązywanie,
dzięki swojej innowacyjnej technologii, kluczowych problemów związanych z wodą i infrastrukturą.
Zaangażowanie ponad 22 000 pracowników pozwoliło osiągnąć firmie przychody w wysokości 7,3 miliarda
dolarów w 2022 roku. Tworzymy bardziej zrównoważony świat, umożliwiając naszym klientom optymalizację
zarządzania wodą
i zasobami oraz pomagamy społecznościom w ponad 150 krajach w zakresie bezpieczeństwa wodnego. Odwiedź
nas na www.xylem.pl.
 
Kontakt: Biuro prasowe 
24/7Communication 
Aleksandra Balcerzak,  
533 381 181

Tagi: Legionella