Wiadomości 1 lip
Złoty Kompas dla pracowni WXCA za ekologiczny dom z dobrą energią

Kameralna, wyjątkowa inwestycja ze społeczną misją została zaprojektowana przez architektów z pracowni WXCA zgodnie z ideą budynku zrównoważonego, z uwzględnieniem potrzeb jego mieszkanek - nastoletnich i usamodzielniających się matek i ich dzieci. Projekt domu dla podopiecznych fundacji „po Drugie” otrzymał specjalne wyróżnienie redakcji serwisu Kompas Inwestycji.

To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce - powstanie na Ursynowie w Warszawie, przy ul. Puchalskiej. Pracownia WXCA przygotowała projekt pro publico bono. W dwukondygnacyjnym jednorodzinnym domu zamieszka 6 młodych matek z dziećmi oraz ich opiekunowie.

Budynek składa się z części mieszczącej wszystkie funkcje wspólne domu, w drugiej strefie zaprojektowano pokoje mieszkalne. Dużą część obiektu stanowią przestrzenie wspólne, ważne dla budowania więzi w grupie. Bryłę domu ukształtowano tak, by w najwyższym stopniu wykorzystywała wędrówkę słońca. Dom otoczony jest zielenią rekreacyjną i użytkową. Na zewnątrz znajduje się plac zabaw dla dzieci, a także ogródek społeczny.

Złote Kompasy to wyróżnienia przyznawane przez redakcję serwisu Kompas Inwestycji dla projektów innowacyjnych, wykorzystujących ekologiczne rozwiązania. Nagrodzone inwestycje są nawigatorem zmian w podejściu do projektowania i tworzenia przestrzeni przyjaznej dla użytkowników. Redakcja serwisu Kompas Inwestycji nagrodziła projekt pracowni WXCA Złotym Kompasem uwzględniając, że cały dom zaprojektowano zgodnie z ideą budynku zrównoważonego, opartego m.in. o odnawialne źródła energii i oszczędną gospodarkę wodą opadową.

Do budowy domu, tam, gdzie będzie to możliwe, zostaną wykorzystane materiały naturalne o niskim śladzie węglowym lub z recyklingu – jak np. gruz lub drewno z rozbiórki. OZE mają zaopatrzyć obiekt zarówno w ciepło do jego ogrzewania, jak i ciepłą wodę użytkową – zastosowane zostaną: pompa ciepła, ogniwa fotowoltaiczne i lokalne nawiewniki powietrza z rekuperacją, a nawet urządzenia do odzysku ciepła ze ścieków bytowych. Wody opadowe będą gromadzone w podziemnym zbiorniku, po czym wykorzystane do podlewania ogrodu i zasilania wc. Myśląc o przyszłej eksploatacji budynku, zadbano by w projekcie znalazły się odpowiednie baterie oraz urządzenia o wysokim współczynniku oszczędności wody.

Zachęcamy do zaangażowania się we wsparcie tego ważnego społecznie projektu. Fundacja „po Drugie” rozpoczyna etap budowy i poszukuje firm, które mogłyby wesprzeć to przedsięwzięcie materiałowo. Tych z Państwa, którzy mogą pomóc w realizacji domu z dobrą energią prosimy o kontakt z Agnieszką Sikorą, prezeską fundacji „po Drugie”.

Nagrody Złote Kompasy towarzyszą organizowanej przez wydawcę serwisu Kompas Inwestycji konferencji Forum Ekspertów. Wydarzenie to przestrzeń spotkania, dialogu i wymiany opinii - gromadzi przedstawicieli inwestorów, pracowni architektonicznych, generalnych wykonawców, dostawców oraz producentów związanych z rynkiem budowlanym. Konferencji przyświeca idea stworzenia przyjaznej przestrzeni biznesowej dla wymiany informacji i poglądów pomiędzy wszystkimi uczestnikami rynku. W tym roku konferencja była transmitowana ze studia telewizyjnego w formule programu publicystycznego, a jej głównym tematem była równowaga w budownictwie.

Tagi: innowacje
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu