Za miastami przyszłości stoją… smart biurowce
Wizje miast idealnych pojawiały się w rozważaniach filozofów od wieków. Dzisiaj, w erze rosnącej roli nowych technologii, postępującej urbanizacji, a także w dobie zmian demograficznych, jesteśmy świadkami transformacji, które dokonują się w przestrzeniach miejskich. Ich wynikiem mają być smart cities, czyli inteligentne miasta przyszłości. To już nie wizja a realne działania, które stanowią odpowiedź na potrzeby współczesnej cywilizacji. Według danych ONZ ponad połowa ludzi na świecie żyje w miastach, a do 2050 roku wskaźnik ten może wzrosnąć nawet do 66 proc. Jak usprawnić funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej? Oprócz systemów, które podnoszą jakość życia mieszkańców, powstaje nowoczesna infrastruktura. Nowy krajobraz miast to inteligentne biurowce i przyjazne miejsca pracy – w biurach dostosowanych do zmieniających się potrzeb pracowników.
Już dziś nowoczesne nieruchomości komercyjne dysponują imponującymi rozwiązaniami technologicznymi. Od umieszczanych w budynkach sensorów, które pozwalają monitorować stan techniczny obiektów oraz użytych w nich materiałów, po czujniki zainstalowane w ziemi, które informują o postępujących procesach erozyjnych. Nowoczesne biurowce to także inteligentne systemy automatyki budynkowej, które umożliwiają dopasowanie temperatury pomieszczeń, a także oświetlenia do potrzeb i preferencji użytkowników. W praktyce oznacza to, że czujniki mogą włączać światło, gdy ich pobliżu znajdują się ludzie, a także automatycznie podnosić czy opuszczać żaluzje, regulując dopływ naturalnego światła. Wszystko to ma zapewnić największą, możliwą efektywność energetyczną, a także obniżyć negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Biurowe aranżacje przyszłości
Zmiany nie omijają również przestrzeni biurowych. Smart budynki to z jednej strony nowoczesne technologie, rozwiązania ekologiczne i zrównoważony rozwój, a z drugiej, biura odpowiadające potrzebom pracowników. – Dziś nie wystarczy wyposażenie przestrzeni w biurka i przyjemny dla oka design. Potrzebujemy równie „inteligentnych” rozwiązań aranżacyjnych, które będą wyzwalały potencjał pracowników. Kluczem do stworzenia takiej przestrzeni jest identyfikacja potrzeb zespołu, a następnie odpowiednia personalizacja środowiska pracy. Dopiero gdy wiemy, w jaki sposób pracują zespoły i czego potrzebują, aby sprawnie wykonywać zadania, przechodzimy do wprowadzenia zmian. Dzięki dokładnej analizie efektywniej wykorzystamy dostępną przestrzeń i jej możliwości. Koncepcja biura typu „smart” nie opiera się bowiem wyłącznie na innowacjach, ale na dostosowywaniu do zmieniających się potrzeb pracowników – mówi Sylwia Tomczak, Marketing Manager, Mikomax Smart Office.
Meble do zadań specjalnych
Aranżacje skrojone ma miarę cechuje mobilność, wielofunkcyjność i elastyczność, a stosowane w nich rozwiązania umożliwiają wykonywanie różnych typów zadań w jednym miejscu. - Jednym z takich rozwiązań są systemy wydzielające mobilną przestrzeń do pracy i jednocześnie zapewniające skuteczną izolację akustyczną od reszty biura – kabiny akustyczne. Można je umieścić w każdej części firmowego biura oraz dowolnie zmieniać ich położenie. Doskonale wpisują się w filozofię smart biurowców, dopasowując się do bieżących potrzeb pracowników. Innym przykładem są biurka, w których możliwa jest zmiana wysokości blatu, dzięki czemu jesteśmy wstanie dopasować miejsce pracy do indywidualnych preferencji, jak np. wzrost pracownika. Są to pozornie proste funkcjonalności, które znacząco poprawiają produktywność osób zatrudnionych, a także pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni do pracy – dodaje Sylwia Tomczak, Mikomax Smart Office.
Corporate wellness, czyli biuro przyszłości
Eksperci CBRE w raporcie „Wellness. Poznaj biurową przyszłość” wskazują, że kluczowe znaczenie w kształtowaniu współczesnego środowiska pracy mają same budynki, które coraz częściej są projektowane i zmieniane zgodnie ze standardami wellness. Pracodawcy podążają w kierunku tworzenia biur zaawansowanych technologicznie, ale także przyjaznych i prozdrowotnych. Tworzone są ergonomiczne stanowiska pracy wyposażone w miejsca do relaksu i odpoczynku. Coraz częściej zatem w miejscu pracy dostępne są rozwiązania odpowiadające naszym potrzebom: od opieki zdrowotnej, po usługi z zakresu zdrowego żywienia. Wszystko to ma przyczynić się do poprawy naszego zdrowia, produktywności i wydajności w miejscu pracy.
Inteligentne miasta mają stanowić w przyszłości wymarzone miejsce do życia dla wszystkich grup mieszkańców. Tymczasem inteligentne miejsca pracy, spełniające oczekiwania pracowników, pracodawcy mogą tworzyć już dzisiaj, przyczyniając się zarówno do urzeczywistniania idei smart cities, jak i rozwoju własnego biznesu.