Wiadomości 29 gru 2017
Wymiana kotła grzewczego a ustawy antysmogowe – woj. łódzkie - De Dietrich

Wprowadzenie nowych przepisów, których celem jest zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery nie jest działaniem populistycznym, a reakcją na coraz gorszą jakość powietrza, wpływającą negatywnie także na nasze zdrowie. Nie dziwi więc, że kolejne obszary decydują się na przygotowanie swoich ustaw antysmogowych. Od niedawna do tego grona należy również województwo łódzkie.

Przyjęta przez radnych uchwała antysmogowa wchodzi w życie 1 maja 2018 roku. Od tego momentu ma obowiązywać zakaz montowania zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach pieców, które nie spełniają norm europejskich. Głównym celem ustawy jest zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery.

Zakazane paliwa

Nowe przepisy precyzują dokładnie zawartość zakazanych substancji. Węgiel kamienny o ziarnach poniżej 3 mm będzie mógł stanowić jedynie 15% masy paliwa. Zakazane będzie też stosowanie paliw o najgorszej jakości, np. węgla brunatnego mułów węglowych, flotokoncentratów oraz ich mieszanek, a także paliw zawierających biomasę stałą o wilgotności powyżej 20%.

Kiedy czas na wymianę kotła

Wszystkie kotły, które będą instalowane od 1 maja 2018 roku muszą posiadać europejskie normy efektywności i emisyjności. Urządzenia 5 klasy zainstalowane do tego czasu mogą działać do tzw. “śmierci technicznej”. Kotły pozaklasowe będzie trzeba wymienić przed 1 stycznia 2023 roku, z kolei kotły 4 i 5 klasy należy wymienić do 1 stycznia 2027 roku. Nowe przepisy dotyczą też kominków i pieców. Te można instalować bez ograniczeń do 1 stycznia 2022 r., potem będą już musiały spełniać unijne normy. Działające obecnie kominki i piece starego typu trzeba zdemontować do 1 stycznia 2025 r. lub wyposażyć w odpowiednie filtry. W budynkach z centralnym ogrzewaniem okresy przejściowe są krótsze: do 1 stycznia 2020 r. dla kotłów i do początku 2022 r. dla pieców i kominków.

Uchwała nie precyzuje kar za nieprzestrzeganie przepisów. Mają to zapewnić samorządy na swoim terenie.

De Dietrich

De Dietrich http://dedietrich.pl

De Dietrich to jedna z najstarszych marek w branży grzewczej na świecie. W 2009 roku, po połączeniu grupy De Dietrich Remeha i Baxi Group, powstało trzecie co wielkości przedsiębiorstwo w Europie w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań klimatycznych, wytwarzania ciepłej wody i usług.