Wiadomości 30 gru
Wodny Rynek Wrocławia zamiast basenu portowego

W rok po wyburzeniu silosów w Porcie Popowice, inwestorzy Vantage Development i Rank Progres ogłosili wyniki konkursu architektonicznego na projekt basenu portowego oraz zagospodarowania terenu wokół niego. Za najlepszą uznano koncepcję Pracowni AiS Andrzej Poniewierka i Witold Śliwa.

Na obszarze Portu Popowice pierwszy z budynków jest już gotowy. Pozostałe dwa w ramach I etapu są na zaawansowanych etapach budowy, a ich oddanie do użytku zaplanowane jest na trzeci kwartał 2020 roku. Jednocześnie deweloperzy przygotowują się do uruchomienia prac, związanych z zagospodarowaniem terenu wokół samego basenu portowego. W ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu nagrodzono pracownie: AiS (I miejsce), PORT (miejsce II) oraz WXCA (III miejsce).

Zadaniem uczestników konkursu było zaproponowanie koncepcji, maksymalnie wykorzystującej potencjał, jaki daje teren dawnego basenu portowego. Kiedyś służył on jako miejsce przeładunku kruszyw, teraz ma stać się nowym centrum rekreacji dla zachodniej części miasta. – Celem projektu jest wytworzenie atrakcyjnych przestrzeni dla życia codziennego i spędzania czasu wolnego zarówno dla mieszkańców Portu Popowice, jak i dla osób spoza osiedla. Wyobrażamy sobie centrum Portu Popowice jako Wodny Rynek Wrocławia – mówi architekt Andrzej Poniewierka. Projektanci zaproponowali m.in. pomosty pływające, tworzące pasaż na poziomie rzeki. Mogę one być wykorzystywane zarówno jako infrastruktura dla żaglówek i łodzi, jak i miejsce spotkań wraz z usługami gastronomicznymi.

– Postawiliśmy sobie za cel zaprojektowanie przestrzeni publicznej odpornej na wyzwania związane ze zmianami klimatu – podkreśla architekt Witold Śliwa z wrocławskiej pracowni AiS. Zaproponowano rozwiązania, sprzyjające retencji wody na terenie inwestycji, zielony dach nad parkingiem rowerowym, jako przedłużenie placu publicznego, zielone nabrzeże w formie kaskadowego ogrodu deszczowego, błękitno-zielone place, niwelujące efekt miejskich wysp ciepła między budynkami, a także kompozycje z zieleni wysokiej i niskiej. W sąsiedztwie basenu portowego dopuszcza się ruch pieszy oraz rowerowy. Na podstawie koncepcji, zaproponowanej przez zwycięską pracownię zostanie przygotowany projekt wykonawczy, które następnie zrealizuje generalny wykonawca. Inwestorzy nie podają jeszcze dokładnej daty realizacji projektu, nastąpi to w ciągu najbliższych kilku lat.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście