Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 15 mar
Brookvent
Wentylacja a czyste powietrze w domu i w biurze: jak o to zadbać?

fot. Brookvent

Codziennie serwowane są nam informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza. Komunikaty smogowe stały się naszą codziennością. Portale internetowe informują o przekroczonych normach w dużych aglomeracjach, a wielu nas zastanawia się, jak poprawić jakość powietrza także wewnątrz pomieszczeń? W końcu od 60 do 90% czasu w ciągu dnia spędzamy właśnie w budynkach. Czy wiesz, jaki problem rozwiązuje filtr antysmogowy? Jak zadbać o czyste powietrze w domu lub biurze?

Powietrze, którym oddychamy, bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie. Zrozumienie tej symbiotycznej relacji staje się niezwykle ważne. Postaramy się w poniższym tekście omówić:

Jak odpowiednia wentylacja nie tylko przekształca powietrze w naszych domach, ale również znacząco przyczynia się do naszego ogólnego zdrowia i komfortu.

Czyste powietrze w domu i biurze: podstawa dobrej wentylacji

W swojej istocie dobra wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna jest kamieniem węgielnym zdrowego środowiska życiowego. To nie tylko umożliwienie cyrkulacji powietrza; chodzi o tworzenie ciągłego przepływu, który zapewnia wymianę powietrza wewnętrznego i zewnętrznego. Ten proces, kiedy jest skutecznie realizowany, służy jako główna obrona przed zanieczyszczeniami powietrza w pomieszczeniach, alergenami i zastojem.

Warto przypomnieć: 60-90% czasu w ciągu dnia spędzamy w pomieszczeniach.

Powietrze w pomieszczeniach może zawierać wiele zanieczyszczeń, od lotnych związków organicznych (VOC, z ang. Volatile Organic Compounds) emitowanych przez produkty domowe po cząsteczki zanieczyszczeń przenikające z zewnątrz. 

Pochodzenie lotnych substancji organicznych (LZO, VOC, TVOC) w domu: emisja lotnych związków organicznych może występować z różnych materiałów, takich jak dywany, wykładziny, meble, farby, kleje, woski, rozpuszczalniki, środki czyszczące i dezynfekujące oraz kosmetyki. Te substancje skutecznie napełniają i zanieczyszczają powietrze wewnątrz pomieszczeń.

Odpowiednia wentylacja działa jak czujne zamiatanie, usuwając te zanieczyszczenia i utrzymując atmosferę stale odświeżoną. To proaktywne podejście znacząco redukuje stężenie zanieczyszczeń, tworząc środowisko sprzyjające optymalnemu zdrowiu.

Alergeny

Roztocza, pyłki traw i zbóż, łupież zwierzęcy to tylko kilka alergenów będących zmorą alergików. Stanowią stałe wyzwanie dla zdrowia dróg oddechowych.

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu bez cyrkulacji powietrza może pogłębiać symptomy alergii, szczególnie u osób uczulonych na roztocza. Nowoczesne okna, choć idealnie uszczelnione, utrudniają odprowadzanie pary wodnej i zanieczyszczeń na zewnątrz, co może zwiększać stężenie alergenów w mieszkaniu.

Dlatego dobra wentylacja aktywnie łagodzi te problemy, rozcieńczając poziomy alergenów i zapobiegając ich akumulacji. Ciągła wymiana powietrza wewnętrznego ze świeżym powietrzem zewnętrznym zapewnia dynamiczne środowisko, które jest niegościnne dla alergenów, tworząc przestrzeń, gdzie osoby cierpiące na alergie mogą łatwiej oddychać.

Stęchłe powietrze

Chyba każdy z nas choć raz „doświadczył”  tego zapachu… Obecność stojącego, stęchłego powietrza może prowadzić do dyskomfortu i pogorszenia jakości powietrza w pomieszczeniach. Skuteczne systemy wentylacyjne, strategicznie zaprojektowane i umieszczone, aktywnie zwalczają zastój, promując ciągły przepływ świeżego powietrza.

Zalegające zapachy są zastępowane ciągłym napływem odświeżającego powietrza, przekształcając przestrzenie życiowe w oazy świeżości i witalności.

Wilgoć oraz grzyby i pleśnie

Wilgotność w domu to zjawisko naturalne. Powstaje na oknach, ścianach, a także na lustrze w łazience po gorącej kąpieli czy na kuchennych kafelkach podczas gotowania. Niemniej jednak nadmierna wilgotność może przekształcić się w poważny problem.

Najczęściej brak odpowiedniej wentylacji jest główną przyczyną tego zjawiska. Zbierająca się wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów oraz pleśni, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Pleśnie i grzyby wytwarzają silnie działające substancje toksyczne, znane jako mykotoksyny, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Zdrowsza przestrzeń życiowa

Kumulacyjny wpływ dobrej wentylacji na jakość powietrza wewnątrz przekłada się na zdrowsze przestrzenie życiowe. Czyste, świeże powietrze wspiera zdrowie dróg oddechowych, pomaga w lepszym skupieniu i poprawia ogólne samopoczucie. Priorytetowe traktowanie odpowiedniej wentylacji sprawia, że domy stają się sanktuariami, w których mieszkańcy mogą prosperować, wolni od negatywnych konsekwencji złej jakości powietrza wewnątrz.

Zaangażowanie Brookvent w poprawę jakości powietrza

Nasze rozwiązania wentylacyjne są starannie opracowywane. Dbamy o to w naszym Dziale R&D realizując zadania, począwszy od prac badawczo-rozwojowych aż do pełnego wdrożenia do produkcji. Inspirują nasi Klienci, którzy dzieląc się swoimi doświadczeniami i potrzebami, pomagają nam w stałym doskonaleniu rozwiązań wentylacji mechanicznej.

Czy można krótko podsumować, czym wyróżnia się nasze zaangażowanie w poprawę jakości powietrza?

  • Innowacyjna Technologia: produkty Brookvent wykorzystują najnowocześniejszą technologię, aby zapewnić optymalną wydajność w wymianie i oczyszczaniu powietrza. Nasze zaangażowanie w pozostawanie na czele innowacji wentylacyjnych gwarantuje, że otrzymujesz rozwiązania zaprojektowane, by sprostać ewoluującym wyzwaniom jakości powietrza wewnętrznego i zmieniającym się przepisom.

  • Rozwiązania na zamówienie: rozpoznając, że każdy dom jest wyjątkowy, oferujemy różnorodną gamę produktów wentylacyjnych i usług, które mogą być dostosowane do Twoich konkretnych wymagań; od nawiewników okiennych i ściennych, poprzez aluminiowe kraty wentylacyjne, kompleksowe systemy wentylacyjne jak np. BVS Select HY czy usługi projektowe. Nasze rozwiązania zapewniają ukierunkowaną wentylację tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne, gwarantując spersonalizowane podejście do poprawy jakości Twojego powietrza wewnętrznego.

  • Efektywność Energetyczna: rozumiemy delikatną równowagę między funkcjonalnością a efektywnością energetyczną. Produkty Brookvent są zaprojektowane tak, aby oferować korzyści czystego powietrza bez kompromisu w zakresie zużycia energii, czyniąc je nie tylko skutecznymi, ale także świadomymi środowiskowo. Przykładem syste

  • Cicha praca: w naszym dążeniu do doskonałości, priorytetem jest komfort Twoich przestrzeni życiowych. Nasze rozwiązania nie są bohaterami pierwszego planu — działają dyskretnie, zapewniając skuteczną wentylację bez niepotrzebnego hałasu, przyczyniając się do środowiska zarówno zdrowego, jak i spokojnego.

BVS Select HY z oceną A1

Filtr antysmogowy NovaAIR

NovaAIR, czyli filtr antysmogowy i antyalergenowy do nawiewników okiennych oraz ściennych to nasza skuteczna odpowiedź na wyzwanie, jakim jest poprawa jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Rozwiązanie zdobyło w 2019 roku wyróżnienie w prestiżowym i ogólnopolskim konkursie „Zaprojektowane po ludzku”.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NOVA AIR

Materiał wykorzystany w filtrze NovaAIR to membrana z nanowłókna RESPILON. Posiada właściwości, które ograniczają przenikanie alergenów oraz smogu do wnętrza budynków, zapewniając nam możliwość oddychania czystym i zdrowym powietrzem.

Zbudowana z warstw nanowłókien membrana skutecznie chroni przed smogiem (filtracja PM2.5 na poziomie 90%) zanieczyszczeniami oraz alergenami, jednocześnie zapewniając dopływ świeżego powietrza.

Podsumowanie — czyste powietrze w domu

Związek między dobrą wentylacją a czystą jakością powietrza wewnętrznego jest niezaprzeczalnie kluczowy dla stworzenia przyjaznego użytkownikom domu. Jako Brookvent jesteśmy nie tylko twórcą i dostawcą rozwiązań wentylacyjnych. Nasze aspiracje sięgają wyżej.

Chcemy być Twoim partnerem w podróży ku zdrowszemu środowisku życiowemu w najbliższym otoczeniu.