Warta Towers jak rzeźba na postumencie
W Poznaniu powstaje inwestycja Warta Towers, która sięgnie prawie 60 metrów. O projekcie budynku wpisanego w kontekst okolicy opowiadają autorzy – architekci z biura architektonicznego AP Szczepaniak.
Ruszyła budowa i sprzedaż mieszkań w Warta Towers – budynku mieszkalnym przy ul. Rataje 166 w Poznaniu, w bezpośrednim sąsiedztwie Ronda Starołęka. Inwestycja będzie miała 18 kondygnacji nadziemnych, w tym 17 kondygnacji mieszkalnych i jedną usługową. W najwyższym miejscu budynek osiągnie 59,58 m wysokości. Pomieści 352 mieszkania, 15 lokali usługowych i 306 miejsc postojowych w dwukondygnacyjnym garażu podziemnym. Inwestorem jest firma Atal. Oddanie budynku planowane jest na koniec 2021 r.
Warta Towers zaprojektowali – od koncepcji po projekt wykonawczy – architekci z pracowni AP Szczepaniak: Artur Szczepaniak, Paweł Szczepaniak, Agnieszka Szczepaniak, Paweł Mulawa, Agnieszka Balawender, Paweł Skraba, Linda Sidor, Piotr Tracz, Agnieszka Sobczak-Piskorska, Łucja Noweta oraz Blanka Gumowska. Nadrzędnym celem architektów było uzyskanie wysokiej jakości zabudowy, a także dostosowanie formą i funkcją do uwarunkowań terenu, otaczającego krajobrazu oraz okolicznej zabudowy. – Ze względu na lokalizację, budynek ma za zadanie wytworzyć pierzeję dla istniejącego węzła komunikacyjnego i wykształcenie dla tego miejsca dominanty wysokościowej – opowiada autor projektu, Artur Szczepaniak. – Działka przeznaczona pod zabudowę położona jest na wzniesieniu. Wykorzystaliśmy ten fakt, umiejscawiając budynek jak rzeźbę na postumencie – dodaje. Projekt zakłada też utworzenie przestrzeni ogólnodostępnej – placu miejskiego.
Kontrowersje wzbudza wysokość budynku, ale jak zauważa współautorka projektu architekt Agnieszka Szczepaniak: Pamiętać należy, iż projekt powstał na podstawie i według założeń Decyzji o Warunkach. Wysokość jest określona do 18 kondygnacji i do 60 metrów. W pobliżu – przy ul. Armii Krajowej, Kukułczej czy na osiedlu Piastowskim – znajdują się również budynki do 63 m wysokości.
Kształt budynku jest wynikiem starań, aby uzyskać jak najlepszy widok w kierunku Warty i Starego Miasta, a także zapewnić pobliskiej szkole odpowiednie nasłonecznienie. Bryła składa się z trzech wyodrębnionych kompozycyjnie, ale przenikających się wzajemnie części. Zostały one oparte na wspólnej podstawie – kondygnacji usługowej parteru. Wprowadzenie szczelinowych rozcięć oraz skośnych płaszczyzn powoduje zróżnicowanie kompozycji i wyznacza osie widokowe. Lekkości budynkowi dodają również dwa zabiegi: przesunięcie brył składowych i obniżenie środkowej części budynku.
Podstawowym materiałem wykończeniowym ścian zewnętrznych będą okładziny z tynków szlachetnych w dwóch kolorach: jasno- i ciemnoszarym. Balkony i loggie będą posiadać pełne balustrady z mlecznego szkła, dzięki czemu elewacja otrzyma dodatkowy pierwszy plan w postaci jasnych, poziomych pasów.