Wiadomości 5 lis
Ukraińcy w polskich firmach. Ilu ich jest?

Rok temu Ukraińcy pracowali w co piątej firmie w Polsce. Czy teraz więcej firm zatrudnia kadrę ze Wschodu? Dowiemy się 6 listopada.

Barometr Imigracji Zarobkowej
Z ubiegłorocznego „Barometru Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018” wynikało, że Ukraińców zatrudnia 21% firm w Polsce. Tak duże zainteresowanie było efektem pogłębiających się trudności ze znalezieniem pracowników na lokalnym rynku pracy, co więcej eksperci zwracali wtedy uwagę na konieczność wprowadzenia zmian w polityce migracyjnej.

Co się zmieniło w zakresie zatrudniania pracowników z Ukrainy, co więcej – czy firmy nadal tak bardzo ich potrzebują? A może przedsiębiorcy dostrzegają rosnące trudności z zatrudnianiem kadry ze Wschodu? Już 6 listopada Personnel Service opublikuje najnowsze wyniki „Barometru Imigracji Zarobkowej”.

Przypomnijmy wyniki ostatniej edycji „Barometru Imigracji Zarobkowej”:

Zatrudnianie
-Zatrudnianie pracowników z Ukrainy deklarowało 21% firm.
-Najczęściej kadrę ze Wschodu zatrudniały duże firmy (40%), również średnie (29%), najmniej małe (18%).
-Poszukiwanie Ukraińców planowało także 17% przedsiębiorstw.

Zarobki
-Aż 39% pracodawców płaciło pracownikom z Ukrainy od 13,7 do 15 zł brutto za godzinę pracy.
-16% firm płaciło od 16 do 20 zł brutto, co więcej co dziesiąty pracodawca oferował stawkę powyżej 20 zł.

Zasady zatrudnienia
-Po pierwsze aż 3 na 4 Ukraińców chciało pracować w Polsce dłużej niż tylko pół roku, na które pozwala uproszczona procedura zatrudniania.
-Co więcej, wydłużenia okresu legalnej pracy dla Ukraińców oczekiwało aż 66% pracodawców.
-Ponadto firmy liczyły na wydłużenie okresu przebywania w Polsce w oparciu o zezwolenie na pracę z 3 do 5 lat (38% wskazań) oraz na ułatwienie formalności pozwalających ubiegać się o dłuższy pobyt pracownika z Ukrainy w Polsce (38% wskazań).
-I wreszcie co czwarty pracodawca był przekonany, że powinna powstać lista zweryfikowanych firm. Mogłyby one zatrudniać pracowników z Ukrainy w ramach uproszczonej procedury.

Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście