Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 27 cze
Trina Storage podejmuje współpracę z Obton, by dostarczyć pierwsze kontenery magazynowania energii systemu Elementa w Niemczech

W ramach projektu Trina Storage dostarczy magazyny energii o pojemności ponad 35 MWh, co umożliwi instalacji Obton Tangermünde BESS na skuteczne wspieranie sieci i świadczenie usług arbitrażowych na terenie Niemiec.

Trina Storage, wiodący globalny dostawca rozwiązań z zakresu magazynowania energii, podpisał pierwszy kontrakt na rynku niemieckim, inicjując wraz z firmą Obton projekt mający na celu instalację magazynów energii o pojemności ponad 35MWh w miejscowości Tangermünde, w regionie Saksonii-Anhalt.

W ramach współpracy Trina Storage dostarczy magazyny swojego systemu Elementa, które będą współpracować z systemami inwerterów firmy Power Electronics oraz z dedykowanym oprogramowaniem i systemem zarządzania. Inicjatorem projektu oraz jego generalnym wykonawcą jest firma Kyon Energy, która będzie nadzorować budowę kompletnego akumulatorowego systemu magazynowania energii, aż do jego oddania, przewidzianego na czwarty kwartał 2024 roku. Po uruchomieniu instalacja ma świadczyć usługi arbitrażowe, tzn. pozwalać na magazynowanie energii w trakcie niskiego zapotrzebowania i jej dystrybucję w miarę potrzeb, a także wspierać działanie sieci poprzez pierwotną i wtórną kontrolę mocy.

Instalacja w Tangermünde powstaje w ramach kompleksowej umowy pomiędzy Kyon Energy i Obton.

Elementa od Trina Storage jest modułowym, w pełni zintegrowanym, inteligentnym systemem magazynowania energii, stworzonym dla potrzeb dużych instalacji fotowoltaicznych. W jego skład wchodzą zaawansowane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, takie jak ogniwa LFP chłodzone cieczą, systemy tłumienia pożarów oraz w pełni konfigurowalne, wielopoziomowe systemy zarządzania pracą ogniw.

Torsten Lauritsen, wiceprezes i Head of Energy Storage & Power Portfolio Management w Obton, wskazuje: Cieszymy się, że możemy współpracować z Trina Storage i całą grupą Trina Solar, czołowym dostawcą w zakresie magazynowania energii i technologii solarnych. Firma utrzymuje swoją pozycję na rynku od ponad 25 lat i jest powszechnie znana z najwyższej jakości swoich rozwiązań, długoterminowej niezawodności oraz najwyższej rentowności. Oczekujemy, że nasz nowy wspólny projekt będzie ogromnym sukcesem. I dodaje: Nasze plany dotyczące zakładu w Tangermunde są ambitne. Instalacja jednostek systemu Elementa zwiększy jego możliwości, dlatego współpraca z Trina Storage będzie miała kluczowe znaczenie dla naszego udziału w ogólnoświatowej transformacji energetycznej.

Gabriele Buccini, dyrektor działu Utility Storage w Trina Storage podkreśla: Wraz ze zwrotem całego świata w kierunku odnawialnych źródeł energii jej magazynowanie staje się coraz ważniejsze, dlatego jesteśmy szczęśliwi mogąc pracować z Obton przy realizacji tego projektu. Pozyskanie kontraktu w Niemczech to istotny kamień milowy w rozwoju Trina Storage i całej grupy Trina Solar. Uznajemy go za znaczący wskaźnik naszego wzrostu w kontekście rozszerzania naszej oferty produktów i usług z zakresu magazynowania energii na skalę światową, i z niecierpliwością oczekujemy rezultatów, jakie przyniesie ta realizacja.

Trina Storage, ze względu na swoją silną pozycję finansową, wysoką jakość produktów i usług, oraz stabilny, międzynarodowy łańcuch dostaw znalazła się w gronie pięciu największych dostawców i integratorów magazynów energii według raportu The Energy Storage System Cost Survey 2023 opublikowanego przez BloombergNEF. BloombergNEF włączył Trina Storage również do swojej listy najważniejszych firm w dziedzinie magazynowania energii w dwóch pierwszych kwartałach 2024 roku.