Wiadomości 28 lis
To w Warszawie chcą inwestować. Premiera nowego raportu Antal i Cushman & Wakefield - BEAS

Wyniki najnowszego badania Business Environment Assesment Study (BEAS) wskazują, że gotowość do nowych inwestycji wśród firm w 9 badanych miastach wyniosła średnio 92% w 2023 roku. To o 1 punkt procentowy więcej w stosunku do poprzedniej edycji z 2021 roku. 73% decydentów badanych firm deklaruje stworzenie z tego względu nowych miejsc pracy.

Kolejna, czwarta już edycja raportu Business Environment Assesment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint, odsłania plany inwestycyjne szefów firm działających w polskich miastach na lata 2023-2025. Polska już od dłuższego czasu utrzymuje i umacnia pozycję lidera w przyciąganiu inwestycji, także tych zagranicznych. Warszawa natomiast stoi tym inwestycjom na czele - miasto zostało czterokrotnie wyróżnione w rankingu fDI 2023 oceniającym miasta Europy pod kątem bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Poziom planowanych inwestycji idzie w górę

Wysoko wykwalifikowana kadra, wiodący ośrodek akademicki, szeroka oferta nieruchomości biurowych to czynniki, które wpływają na to, że Warszawa jest prężnie rozwijającym się miastem oraz liderem inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Warszawa została wskazana jako miejsce rozważane pod kątem inwestycji na lata 2023-2025 przez 29% respondentów. To o 6 punktów procentowych więcej niż w roku 2021.

Antal (2)

„Stolica ma ogromny potencjał inwestycyjny, który respondenci badania ocenili na poziomie 7,7 w 10-stopniowej skali. To o 0,5 punktu więcej niż w poprzedniej edycji raportu z 2021 roku. Magnesem dla inwestorów jest m.in. duża dostępność bardzo dobrze wykształconych specjalistów. Warszawa oferuje im możliwość szybkiego rozwoju zawodowego oraz wysoką jakość życia” - komentuje Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. Przedsiębiorczości i Dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy, partnera miejskiego BEAS.

Warszawscy pracodawcy będą zatrudniać - ale kogo?

Warszawa jako kluczowe centrum biznesowe w Europie Środkowo-Wschodniej cieszy się uznaniem przedstawicieli biznesu, co potwierdza ocena 7,4/10 dla potencjału zatrudniania specjalistów i menedżerów w mieście. Aż 75% badanych uważa, że poziom zatrudnienia w ich firmie zwiększy się. Najczęściej wzrost ten będzie miał miejsce od 6% do 15% - twierdzi tak 36% respondentów. O tym, że procent całkowitego poziomu zatrudnienia zmniejszy się, przekonanych jest tylko 9% badanych.

Antal (3)

„Warszawa zdecydowanie stanowi miejsce, gdzie potencjał zatrudnienia kadry jest jednym z najwyższych w tej części Europy. Na pytanie, w jakich obszarach pracodawcy w Warszawie planują zatrudniać, na prowadzenie wysuwają się działy sprzedaży oraz branża IT. W sprzedaży najbardziej pożądanymi specjalistami są w tym momencie e-commerce specjaliści i digital marketing specjaliści. Cały czas jest zapotrzebowanie na tego typu kompetencje, a kandydaci mają po kilka ofert na stole. Natomiast w branży IT obserwować można wciąż rosnący popyt na programistów znających Java i .NET, DevOpsów, specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, jak i Cloud Security Engineerów” - komentuje Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal.

Aktywność deweloperów na stołecznym rynku biurowym znacząco spada

W Warszawie, która odpowiada za połowę zasobów biurowych w Polsce, obserwujemy wyraźnie obniżoną aktywność deweloperów. Niższy wolumen powierzchni w budowie jest m.in. rezultatem pandemii, która istotnie wpłynęła na zmianę naszego sposobu pracy i w efekcie poziomu obłożenia biur, a także aktualnej sytuacji ekonomicznej z wysokimi kosztami finansowania i budowy. Jak zatem w obliczu tych wyzwań wyglądają plany najemców? Z raportu wynika, że 40% firm zamierza utrzymać wielkość swoich biur na niezmienionym poziomie, 21% ankietowanych nie posiada jeszcze konkretnej strategii dotyczącej zajmowanej nieruchomości, 17% chciałoby dobrać dodatkową powierzchnię, a tylko 12% rozważa pomniejszenie swojego biura.

Antal (4)

„W 2023 roku na rynek warszawski trafi jedynie 66 000 mkw. nowej powierzchni, a to oznacza, że aktywność deweloperska osiągnie najniższy od 25 lat poziom. Ponadto Warszawa weszła już w okres tzw. luki podażowej, która może potrwać nawet do 2026 roku. Z drugiej strony aktywność najemców wyrażana w liczbie zawieranych transakcji sukcesywnie rośnie, w związku z czym wskaźnik pustostanów utrzymuje tendencję spadkową. Odbudowa popytu jest z pewnością wzmacniana bardziej racjonalizowanym podejściem do pracy zdalnej” - podsumowuje Krzysztof Misiak, Head of Cushman & Wakefield Poland.

O BEAS

Badanie „Business Environment Assessment Study” zostało zrealizowane metodą CAWI wśród 1 290 decydentów firm w Polsce w dniach 31.07-25.08.2023 r. Raporty opracowane w ramach tej i poprzedniej edycji projektu są dostępne na nowym, interaktywnym portalu umożliwiającym porównanie kluczowych wskaźników dla miast oraz pobranie wybranych zestawień www.investmentpotential.pl.

Źródło informacji: Antal

Centrum Prasowe PAP

Centrum Prasowe PAP http://centrumprasowe.pap.pl