TAURON idzie w zieloną stronę
fot. TAURON
Zwiększenie do ponad 65 procent udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym TAURONA – oto co zakłada aktualizacja kierunków strategicznych Grupy. Dokument stanowi uzupełnienie Strategii Grupy TAURON na lata 2016-2025
- Wprowadzenie nowych opcji do strategii Grupy będzie podstawą bezpiecznej i zrównoważonej transformacji TAURONA, a także zwiększy potencjał inwestycyjny dla rozwoju odnawialnych źródeł energii - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. - Zaktualizowane kierunki strategiczne uwzględniają zmiany w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, przede wszystkim powstanie w Polsce dwutowarowego rynku energii, wejście w życie konkluzji BAT, ograniczenie wsparcia dla energetyki konwencjonalnej po 2025 r., a także wzrost cen uprawnień do emisji CO2 – wyjaśnia prezes TAURONA.
Nowe kierunki strategiczne opierają się na rozwoju czystej energii, która będzie podstawą budowy wartości Grupy TAURON. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.
- Dzięki realizacji planowanych działań możliwe będzie zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej Grupy TAURON do blisko 30 proc. w 2025 r. i ponad 65 proc. w 2030 r. Dla części planowanych projektów zakładamy pozyskanie partnerów finansowych i realizację inwestycji z ok. 20 proc. udziałem kapitałowym Grupy TAURON oraz możliwość zarządzania tymi aktywami przez Grupę - mówi Marek Wadowski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. finansów.
TAURON, zgodnie z założeniami nowych kierunków strategicznych, przeprowadzi rynkową weryfikację możliwości optymalizacji portfela inwestycji kapitałowych oraz ograniczenia działalności w segmentach górniczym i ciepłowniczym. W ramach opcji rozważa się sprzedaż udziałów w spółkach Elektrociepłownia Stalowa Wola i PGE EJ1. Analizowane będą również m.in. opcje poszukiwania nabywców Zakładu Górniczego Janina i spółki TAURON Ciepło.
- Planowane inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1200 MW oraz zastąpienie wyeksploatowanych bloków przez oddanie do użytku bloku o mocy 910 MW w Jaworznie pozwoli na obniżenie emisyjności Grupy TAURON o ponad 20 procent do 2025 r. oraz o ponad 50 procent do roku 2030 r. wobec 2018 roku - podkreśla Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.
Sprzedaż i rozwój nowych produktów i usług mają stanowić silną bazę wzrostu Grupy. W tym obszarze Grupa planuje dynamiczny rozwój oferty dla klientów indywidualnych, przedsiębiorstw i samorządów. Pozwoli to na utrzymanie obecnej bazy klientów kupujących produkty TAURONA oraz zwiększenie rentowności.
- Szczególny nacisk położymy na poszerzenie portfolio usług dla klientów biznesowych m.in. w zakresie doradztwa zarządzania majątkiem i infrastrukturą energetyczną oraz poprawy efektywności energetycznej. Bardzo dobrze odbierany jest inteligentny system zarządzania energią elektryczną od TAURONA, który zainstalowany w budynkach wielokubaturowych, np. galeriach handlowych czy biurowcach, jest w stanie wygenerować oszczędności w zużyciu energii przez naszych klientów średnio o kilkanaście procent w ciągu roku. Będziemy również rozwijać testowane już we Wrocławiu rozwiązania smart city i usługi z obszaru szeroko rozumianej elektromobilności. Do końca 2020 roku oddana zostanie do użytku sieć 150 stacji ładowania aut elektrycznych oraz kompletny system do zarządzania e-mobilnością. – mówi Kamil Kamiński, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. klienta i wsparcia korporacyjnego.