Wiadomości 3 wrz
Szykują się duże warszawskie inwestycje

Warszawscy radni wprowadzają do Wieloletniej Prognozy Finansowej stolicy kilkadziesiąt inwestycji, m.in. budowę nowej siedziby Teatru Żydowskiego, przebudowę stadionu przy ul. Konwiktorskiej czy projekt Ośrodka Wsparcia dla Seniorów.

Budżet inwestycyjny m.st. Warszawy powiększy się o kolejnych kilkadziesiąt projektów. Wartość zmian i nowych inwestycji, które będą przedmiotem obrad radnych, przekracza pół miliarda złotych. Jednym z większych projektów jest adaptacja budynku przy ul. Próżnej 14 na siedzibę Teatru Żydowskiego. W czerwcu br. stołeczny magistrat zdecydował, że Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich wróci w okolice placu Grzybowskiego. Narożna, składająca się z pięciu kondygnacji, czynszówka, która została wybudowana pod koniec XIX wieku, jest jednym z nielicznych ocalałych fragmentów dawnej żydowskiej Warszawy. Na realizację tego projektu w WPF zostanie zapisane 150 milionów złotych. Środki te posłużą na przeprowadzenie konkursu architektonicznego, wykonanie dokumentacji projektowej oraz realizację inwestycji, która przywróci świetność dawnej żydowskiej kamienicy. W jej wnętrzu, według wstępnych założeń, znajdą się dwie sceny – duża i mała – a także zaplecze dla działań i promocji kultury Jidysz. Obecnie Warszawa oczekuje na zalecenia konserwatorskie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, by na ich podstawie opracować program funkcjonalno-użytkowy, który będzie podstawą konkursu dla architektów.

 

Inna dużą warszawską inwestycją będzie modernizacja i rozbudowa Ośrodka Polonia SCS AW przy ul. Konwiktorskiej 6, w którym powstanie centrum sportowego rozwoju i pracy z młodzieżą. Jeszcze w październiku ruszyć ma konkurs, który wyłoni twórców koncepcji architektonicznej całego ośrodka sportowego. Nagrodą w tym postępowaniu, oprócz nagrody pieniężnej, będzie również zaproszenie do negocjacji w celu udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej tej inwestycji. Wśród najważniejszych założeń dla nowej Polonii znajduje się budowa stadionu piłkarskiego z trybunami na których rywalizację będzie mogło obserwować przynajmniej 15,5 tysiąca kibiców. Na terenie pomiędzy stadionem, a ul. Bonifraterską, powstać mają dwa budynki kubaturowe. W pierwszym z nich zlokalizowana zostanie hala sportowa – dla około 2500 widzów – w której rozgrywane będą mecze m.in. siatkówki i koszykówki. W drugim z budynków znajdą się powierzchnie towarzyszące i uzupełniające. Pod stadionem znajdować się będzie dwu- lub trzykondygnacyjny parking dla kibiców, ale też i mieszkańców okolicznych kamienic. Na realizację tego projektu w WPF zostanie zapisane 158 milionów złotych. Obecnie stolica oczekuje na ostateczne wytyczne od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które umożliwią rozpisanie konkursu na koncepcję obiektu zgodną z przedstawionym założeniem. Należy pamiętać, że fasada m.in. budynku głównego ośrodka wpisana jest do rejestru zabytków.

 

Do budżetu m.st. Warszawy zostaną również wpisane nowe inwestycje: budowy i rozbudowy szkół, przedszkoli i żłobków, mieszkań komunalnych oraz dla pieczy zastępczej, budowa domu pomocy społecznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i adaptacja budynku na rzecz Ośrodka Wsparcia dla Seniorów przy ul. Lazurowej 14. Miasto przeznaczy dodatkowo 56 mln zł na budowy i rozbudowy szkół i przedszkoli (15 inwestycji), 8 mln zł na rozwój sieci żłobków (Ursynów i Wilanów), 23 mln zł na program budownictwa społecznego (Praga Południe, Ursus, Rembertów, Mokotów), 6 mln zł na budowę i modernizację budynków dla pieczy zastępczej. 

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu

Rozwój elektromobilności w Polsce - TAURON i KGHM podpisują list intencyjny

22 paź 1
Wiadomości Rozwój elektromobilności w Polsce - TAURON i KGHM podpisują list intencyjny
Gregory
Gregory
Brawo za inicjatywe. Widac machina ruszyła. Na dniach przeciez tez wyszla informacja o green way'u i nowym inwestorze EBI dzieki ktoremu w... - 27 paź