Wiadomości 5 gru 2018
Systemy mini VRF dobrą alternatywą dla systemów split i multisplit

fot. AUX

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego rodzaju urządzeń do instalacji klimatyzacji mamy do wyboru wiele rozwiązań. Jednym z nich są systemy mini VRF. Co je wyróżnia?

Co różni systemy VRF od systemów split czy multisplit?

Zaletą takich systemów jest elastyczność w projektowaniu rur chłodniczych.

A także sama długość instalacji chłodniczych, która może dochodzić nawet do 1000 m. Dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem dla dużych obiektów i budynków.  Inną zaletą systemu jest fakt, że można zaplanować ustawienie agregatu tak, aby znajdował się w mniej widocznej strefie. Trzecią bardzo ważną zaletą jest to, że układy typu VRF są bardziej ekonomiczne w eksploatacji w porównaniu z klimatyzatorami split i multi. W obecnym czasie wzrostu cen energii ma to coraz większe znaczenie.

Jak działają agregaty mini VRF?

Układy VRF składają się z jednostek wewnętrznych podobnych jak w układach split czy multi split, oraz agregatu chłodniczego. Układ chłodniczy oparty jest na systemowych trójnikach, a instalacja rozgałęzia się do jednostek wewnętrznych.

Zastosowane w jednostkach wewnętrznych precyzyjne, elektroniczne zawory rozprężne odpowiadają za podanie ilości czynnika odpowiedniej dla zrównoważenia zapotrzebowania na moc chłodniczą w danym pomieszczeniu, oraz precyzyjną regulację temperatury w tym pomieszczeniu. Agregat wyposażony w sprężarki inverterowe (o płynnie zmienianej wydajności i wysokiej sprawności) zapewnia odpowiednią ilość czynnika dla chwilowego zapotrzebowania od jednostek wewnętrznych zamontowanych w systemie. System ten pozwala na zainstalowanie agregatu o wydajności odpowiedniej dla obiektu jako całości, natomiast jednostki wewnętrzne są projektowane do maksymalnych zapotrzebowań w poszczególnych pomieszczeniach budynku. Zwykle proporcja sumy mocy jednostek wewnętrznych to 120 – 130 % mocy agregatu.

Przyjazny program doboru systemów pozwala na szybkie dobranie elementów zaprojektowanie układu rur chłodniczych oraz precyzyjne obliczenie potrzebnej ilości czynnika chłodniczego.

  Więcej szczegółów