Wiadomości 15 lut
De Dietrich
Stojaki rowerowe ze stali odzyskanej ze starych kotłów węglowych

Fot. ArcelorMittal

Przed krakowskimi szkołami pojawiło się ponad 100 nowych stojaków rowerowych. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że powstały one ze stali odzyskanej ze starych kotłów węglowych.

Z tą niecodzienną inicjatywą wyszła krakowska huta ArcelorMittal Poland. Ze zgromadzonego przed sezonem grzewczym złomu – ok. 600 pieców, m.in. stare kotły, żeliwne drzwiczki od pieców kaflowych, miała powstać przydatna mieszkańcom mała architektura miejska. Urządzenia oddawane były przez mieszkańców Krakowa, którzy korzystając z miejskiego dofinansowania, wymienili je na ekologiczne źródła ciepła. W internetowym konkursie zdecydowano, że złom zostanie zamieniony w stojaki na rowery, które swoim kształtem nawiązują do jednego z symboli Krakowa – Sukiennic.

Huta w porozumieniu z miastem wypłaca również po 150 zł bonusu dla osób, które wymieniły stary piec na ekologiczne źródło ciepła. W 2018 roku z takiego rozwiązania skorzystało ponad 800 osób. Poza tym nadal zbierane są stare kotły, które posłużą do stworzenia kolejnych stojaków na rowery.

Według wyliczeń krakowskiego magistratu w mieście do likwidacji zostało jeszcze ok. 5,7 tys. przestarzałych pieców na paliwa stałe. W ostatnich 3 latach zdemontowano już ok. 18 tys. takich palenisk. W ich miejsce zamontowano bardziej ekologiczne, głównie gazowe, systemy ogrzewania.

Należy wspomnieć, że termin obowiązkowej wymiany źródeł ciepła w stolicy małopolski mija we wrześniu tego roku. W tym czasie wejdzie w życie tzw. uchwała antysmogowa zakazująca palenia węglem, drewnem i pozostałymi paliwami stałymi.