Gree - Ciepło z Gree
Wiadomości 24 sty 2022
Rządowe, pogotowie gazowe

Rządowe, pogotowie gazowe. Pod koniec minionego roku, światowe ceny gazu notowały rekordowe poziomy. Dziś nieco spadły, ale nie do końca ustabilizowała się sytuacja na rynku gazowym. W obecnej sytuacji nikt nie jest w wstanie zapewnić, że nie dojdzie do kolejnego wzrostu cen.

Autor publikacji: Marek Chrzanowski

Widząc tę wielką niestabilność, to, co dzieje się na gazowym rynku, ale i wyczuwając nastroje społeczne, rządowi nie pozostało nic innego jak poszukiwać możliwości ograniczenia cen tego paliwa.

Jak wiemy najdotkliwiej uderzał on w przedsiębiorców i samorząd. Niekontrolowane wzrosty cen gazu, przysparzały „siwych włosów” właścicielom: m.in. piekarń, lokali usługowych i biurowych, salonów kosmetycznych szkół, przedszkoli czy ośrodków zdrowia.

Pogotowie gazowe dla przedsiębiorców

13 stycznia Sejm uchwalił ustawę o ochronie odbiorców gazu, zakładającą m.in. zamrożenie w 2022 r. stawek taryf na gaz oraz objęcie ochroną taryfową m.in. szpitali, szkół, żłobków, przedszkoli, domów dziecka i kościołów. Ustawa wyklucza możliwość podwyższenia cen gazu w 2022 r. Nowe przepisy rozszerzają katalog podmiotów objętych ochroną taryfową aż do 31 grudnia 2023 r.

Wicepremier i szef resortu Aktywów państwowych Jacek Sasin, poinformował, iż zlecił PGNIG obniżkę cen gazu dla klientów biznesowych, ale tylko do końca lutego Wspomniane działania stają się realną, choć krótkotrwałą pomocą dla małych i średnich podmiotów, które nie były przygotowane na tak duże wzrosty cen, a to groziło ich działalności. Wiemy, że ceny uwzględniające obniżkę będą stosowane automatycznie, ich zastosowanie nie wymaga żadnych działań ze strony odbiorcy.

Przeczytaj także: Dopłaty do drożyzny

Dopłaty do drożyzny. W 2022 roku państwo dopłaci najuboższym  m.in. do  rachunków za prąd i gaz. Na pomoc mogą liczyć emeryci, renciści i rodziny wielodzietne. Kwota wsparcia gospodarstwa domowego, może sięgnąć w ciągu roku kilkuset złotych zł, problem jednak w tym, że to kropla w morzu naszych potrzeb.

Dodatek osłonowy

Od czwartego stycznia br. obowiązuje Ustawa o dodatku osłonowym, będącym częścią rządowej Tarczy antyinflacyjnej. Pakiet, ten zakłada obniżkę VAT na gaz, energię elektryczną, ciepło systemowe, akcyzę na energię elektryczną i paliwa. Wszystko to ma być elementem walki z szalejącą (najwyższą od 20 lat) inflacją i radykalnym wzrostem cen.

Tagi: biznes finanse
Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl